Η νίκη έγινε... συνήθεια στον ΚΑΟΔ

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη του επί του Πανιωνίου, ο ΚΑΟΔ νίκησε 84-80 τον Ικαρο στη Δράμα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 και πήρε το έβδομο ροζ φύλλο αγώνα του.

Αντίθετα, για την ομάδα της Καλλιθέας η νίκη επί του Αρη την περασμένη αγωνιστική φαίνεται πως ήταν μια απλή αναλαμπή και πλέον με τη σημερινή (15/02) μετράει 14 ήττες σε 18 ματς.

Hγέτης των Δραμινών ήταν για μια ακόμα φορά ο Κώστας Χαραλαμπίδης που πέτυχε τους 26 από τους 84 πόντους της ομάδας του και την οδήγησε εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Μια νίκη που δεν ήρθε εύκολα αφού ο Ικαρος κόντραρε τη δραμινή ομάδα μέχρι το 39ο λεπτό. Ομως, η ψυχραιμία του Χαραλαμπίδη και η ευστοχία του στις βολές στα κρίσιμα σημεία του αγώνα έφερε το ροζ φύλλο αγώνα και μαζί τα όνειρα για πλέι οφ. Ο Χαραλαμπίδης που είχε άξιους συμπαραστάτες τους Ζάρα, Χαντ και Μίσελ τελείωσε το παιχνίδι με 6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 14/15 βολές, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Από την άλλη πλευρά, ο Ρόμελ Μπεκ κρατούσε μόνος του ζωντανό τον Ικαρο Καλλιθέας, αλλά δεν είχε βοήθειες.

Ο ΚΑΟ Δράμας προηγήθηκε, 18-13, στην πρώτη περίοδο και παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Ρόμελ Μπεκ, οι γηπεδούχοι διατήρησαν την πρωτοπορία, στο ημίχρονο, 36-33. Ο Κώστας Χαραλαμπίδης ανέλαβε οργάνωση και σκοράρισμα στον τρίτο δεκάλεπτο, πόντους για τον ΚΑΟΔ πέτυχαν και οι Τσέρανιτς, Αθηναίου με τον Ίκαρο να μην μπορεί ν' ακολουθήσει 64-56. Όμως, ο αγώνας έγινε ντέρμπι στην 4η περίοδο, όταν ο Ίκαρος με αντεπίθεση μείωσε στον πόντο, 75-74, στο 38ο λεπτό, με ηγέτη της ομάδας της Καλλιθέας τον Μπεκ που «πλήγωνε» με τρίποντα τους Δραμινούς.

Με μία βολή ο Κακαρούδης διαμόρφωσε το 76-74, ο Μπάξτερ ισοφάρισε σε 76-76 και με δική του βολή αμέσως μετά, 76-77. Ο Χαραλαμπίδης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή του φάουλ, 78-77, μετά από φάουλ του Λιούμπιτσιτς, όπως και ο Χαντ (από φάουλ του Καράμπουλα), 80-77. Στα 45΄΄ ο Μπάινς ευστόχησε στη βολή, 80-78 και στα 30΄΄ ο Χαραλαμπίδης με λέι απ έδωσε αέρα 4ων πόντων στον ΚΑΟΔ, 82-78. Όταν ο Μπεκ αξιοποίησε το φάουλ του Χαντ, 82-80, ο Χαραλαμπίδης ήταν εκεί μία ακόμη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό, 84-78 από τη γραμμή των βολών. Άστοχος ο Μπεκ σε μακρινό δίποντο, ο Λιούμπιτσιτς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ... αλλά δεν απέμενε άλλος χρόνος.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 36-33, 64-56, 84-80

ΚΑΟΔ: Χαντ 13, Καρύδας 3, Χαραλαμπίδης 26, Αθηναίου 6, Ιωακειμίδης, Μίσελ 9, Κιτσούλης 2, Τσέρανιτς 6, Ζάρας 12, Μπάβτσιτς, Κακαρούδης 7, Μπένας.

Ίκαρος Καλλιθέας: Σκορδίλης 15, Μπάξτερ 8, Κουμπούρας, Καράμπουλας, Πολυτάρχου, Τσιάρας 6, Βασίλιεβιτς 4, Μπέινς 5, Μπεκ 34, Λιούμπισιτς 8.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!