Ο Αγρίτης έκοψε τα φτερά των «μαυραετών»! (photos+videos)

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Κέρκυρα στο Καυτανζόγλειο, επικρατώντας 1-0 της Δόξας Δράμας, στο ντέρμπι των ουραγών της Super League.

Το γκολ του Αγρίτη στο 20’ ήταν αυτό που έδωσε στους Φαίακες το υπερπολύτιμο «τρίποντο», που αναπτερώνει τις ελπίδες τους για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ οι «Μαυραετοί» αν και προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να διευρύνουν το νικηφόρο σερί τους και πλέον το έργο τους δυσκολεύει αρκετά ενόψει της συνέχειας.

Με την πλάτη στον τοίχο Δόξα Δράμας και Κέρκυρα παρατάχθηκαν στο Καυτανζόγλειο, καθώς και οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στην τελευταία θέση με 12 βαθμούς πριν τη σέντρα. Ο Μάκης Κατσαβάκης επέλεξε για δεύτερο παιχνίδι τον Κυβελίδη στην κορυφή της επίθεσης, με τον Αραβίδη να βρίσκεται στα πλάγια, ενώ ο Χάβι Γκράθια με δεδομένη την απουσία του Μαρτίν, έβαλε στην επίθεση την τριάδα των Καλατζή, Ιωάννου και Αγρίτη.

Ο τεχνικός των Φαιάκων αναγκάστηκε να αλλάξει από νωρίς τα πλάνα του, καθώς στο 10’ ο Ηλιάδης τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Σακελαρίου στο δεξί άκρο της άμυνας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έδειχναν πιο απειλητικοί και στο 19’ είχαν δοκάρι με τον Ιωάννου. Στο επόμενο λεπτό ο Αγρίτης με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την Κέρκυρα, κάνοντας το 0-1. Η Δόξα χρειάστηκε κάποια λεπτά για να συνέλθει και έχασε ευκαιρία στο 34’ με τον Αραβίδη να μην μπορεί να νικήσει με κεφαλιά τον Γκαλίνοβιτς. Η Κέρκυρα δύο λεπτά αργότερα απείλησε τον Σέρεμετ με τον Αγρίτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Μαυραετοί» προσπάθησαν να αντιδράσουν και κυνήγησαν το γκολ, ωστόσο η Κέρκυρα ήταν πολύ δυνατή και επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Στο 65’ ο Κυβελίδης βρέθηκε απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς, αλλά ο Κροάτης τερματοφύλακας απέκρουσε σωτήρια. Η Δόξα είχε αλλάξει το σχήμα της στο τελευταίο ημίωρο, παίζοντας με τρεις στην άμυνα και ρόμβο, προκειμένου να πιέσει την άμυνα των Φαιάκων και να φτάσει στην ισοφάριση.

Η Κέρκυρα από την πλευρά της προσπαθούσε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ, προσέχοντας τα νώτα της, καθώς στα τελευταία λεπτά η πίεση των παικτών του Μάκη Κατσαβάκη αυξανόταν. Το 0-1 όμως δεν άλλαξε, με τους Φαίακες να πανηγυρίζουν το πρώτο «διπλό» της χρονιάς.

Δείτε το γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_DOXA_KERKIRA_150212{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό από το onsports την εξέλιξη του αγώνα.

Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα