Ανατροπή… παραμονής η Δόξα! (videos)

Τεράστιο λάθος έχουν κάνει όσοι θεωρούσαν τη Δόξα Δράμας ξεγραμμένη, καθώς νίκησε για δεύτερη φορά σε τέσσερις μέρες τον Παναιτωλικό με 2-1.

Η Δόξα έφτασε στους δώδεκα βαθμούς την Κέρκυρα και κάνει όνειρα παραμονής, σημειώνοντας την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Τάκης Λεμονής στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Παναιτωλικού είδε την ομάδα του να μένει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντολεζάι, να αντιδρά και να παίρνει προβάδισμα με τον Κούσα. Στο 65’ όμως ο Ονουάτσι έκανε πέναλτι στον Ψυχογιό και ο Λίμα ισοφάρισε, ενώ στο 82’ο Κυβελίδης έβαλε το πρώτο του γκολ με τους «Μαυραετούς» και τους έδωσε το πολύτιμο «τρίποντο».

Με επιθετικό σχήμα παρέταξε ο Τάκης Λεμονής τον Παναιτωλικό στο Καυτανζόγλειο, ενώ η Δόξα Δράμας δεν είχε αλλαγές στο σχήμα, αλλά σε μερικά πρόσωπα. Από τα πρώτα λεπτά οι Αγρινιώτες ανέλαβαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο δεν γίνονταν πολύ απειλητικοί προς την εστία του Σέρεμετ. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους «έψαχναν» το γκολ στην αντεπίθεση και είχαν μια καλή στιγμή με τον Κυβελίδη στο 8’. Τα «καναρίνια» προσπάθησαν να πιέσουν, όμως οι Χαριστέας, Καμαράς και Ονουάτσι δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Σέρεμετ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-0 χωρίς πολλές φάσεις και συγκινήσεις.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να μένει με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντολεζάι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 51’. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να οργανωθούν με τα νέα δεδομένα, ωστόσο διατήρησαν την επιθετικότητά τους. Στο 62’ ο Κούσας με ωραία ατομική ενέργεια βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με σουτ νίκησε τον Σέρεμετ για το 0-1. Πριν κοπάσουν οι έξαλλοι πανηγυρισμοί των «καναρινιών», η Δόξα Δράμας κέρδισε πέναλτι. Ο Ονουάτσι μάρκαρε άτσαλα τον Ψυχογιό εντός περιοχής στο 65’ και ο διαιτητής Σελίμος υπέδειξε αμέσως την παράβαση. Ο Λίμα ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Για ένα τέταρτο μετά τα γκολ, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με πολλές σκληρές μονομαχίες και αρκετές κίτρινες κάρτες. Στο 82’ όμως, η Δόξα Δράμας βγήκε στην αντεπίθεση με τον Κυβελίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσενάμο και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 2-1. Ο Παναιτωλικός επιχείρησε να απαντήσει άμεσα και στο 85’ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Μητρόπουλου. Το 2-1 όμως διατηρήθηκε ως το τέλος με τους «Μαυραετούς» να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_DOXA_PANAITOLIKOS_120212{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό το Δόξα Δράμας-Παναιτωλικός

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»