Με σούπερ Ρούνεϊ η Μάντσεστερ, 2-1 τη Λίβερπουλ

Στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ επέστρεψε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που «καθάρισε» τη Λίβερπουλ με 2-1 σε διάστημα πέντε λεπτών, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γουέιν Ρούνεϊ.

Στα μεγάλα παιχνίδια αυτοί που κάνουν τη διαφορά είναι οι μεγάλοι παίκτες. Ένας από αυτούς είναι και ο Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος στα δύσκολα παιχνίδια της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δηλώνει πάντα «παρών».

Ο Άγγλος επιθετικός με ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση έδωσε τη νίκη στους «κόκκινους διαβόλους» απέναντι στη Λίβερπουλ με 2-1 στο «Ολντ Τράφορντ» και έστειλε την ομάδα του στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ, με ένα παιχνίδι παραπάνω.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, ενώ το ντέρμπι ξεκίνησε με εντάσεις, καθώς ο Λουίς Σουάρεζ αρνήθηκε να δώσει το χέρι του στον Πατρίς Εβρά. Οι «κόκκινοι» έδειχναν να έχουν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά και απείλησαν δύο φορές με τον Τζόνσον.

Κάπου εκεί η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον ισορρόπησε το παιχνίδι και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σκόουλς, ο οποίος στο 31’ με κοντινή κεφαλιά, είδε τον Ρέινα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Στο ημίχρονο συνεχίστηκε η κόντρα ανάμεσα στους Σουάρεζ και Εβρά.

Με την έναρξη της επανάληψης όμως, όλα τελείωσαν. Ο Γουέιν Ρούνεϊ μπήκε αποφασισμένος και «καθάρισε» το παιχνίδι. Στο 46’ ο Γκιγκς έκανε το κόρνερ με τον Ρούνεϊ από το ένα μέτρο να πιάνει το δυνατό σουτ και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των γηπεδούχων, ο Σπίρινγκ έκανε το λάθος στο κέντρο με τον Βαλέντσια να βγάζει σε τετ α τετ τον διεθνή επιθετικό ο οποίος έκανε το 2-0 στο 50’ και σκόραρε απέναντι στη μισητή για αυτόν Λίβερπουλ για ακόμα μία φορά.

Από εκεί και πέρα οι «κόκκινοι διάβολοι» έριξαν το ρυθμό τους με τη Λίβερπουλ να προσπαθεί να αντιδράσει. Το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει στο 80’ με τον Λουίς Σουάρεζ ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 2-1. Μετά τη μείωση του σκορ όμως, η ομάδα του Κένι Νταλγκλίς δεν απείλησε και το 2-1 έμεινε με ευκολία μέχρι το τέλος.

Το Onsports σας μετέφερε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λίβερπουλ.