«Γκρέμισε» το «κάστρο» της Τρίπολης ο Λεβαδειακός (photos + videos)

Εχει πάρει φόρα ο Λεβαδειακός και μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού, «έσπασε» το αήττητο του Αστέρα στην Τρίπολη, επικρατώντας με 1-0.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου έπαιξαν έξυπνα στην παγωμένη Τρίπολη, βάζοντας γκολ στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησαν με τον Σουμπίνιο στο 33’ και στη συνέχεια με τους Κυριακίδη και Κόρμπο σε εξαιρετική μέρα κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Πλέον ο Λεβαδειακός έφτασε τους 16 βαθμούς, ενώ οι Αρκάδες προβλημάτισαν για μια ακόμη φορά με την δυστοκία τους.

Με χιονόπτωση και δυνατό αέρα ξεκίνησε το παιχνίδι στην Τρίπολη, με τους παίκτες του Αστέρα και του Λεβαδειακού να προσπαθούν στα πρώτα λεπτά να προσαρμοστούν στις συνθήκες. Οι Αρκάδες είχαν μια φλύαρη υπεροχή, έχοντας κάποιες καλές στιγμές με τους Ράγιος και Ουσέρο. Ωστόσο, στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψη των «πρασίνων» στα καρέ των γηπεδούχων, ο Κόρμπος έκανε τη σέντρα, ο Πόποβιτς με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Πόποβιτς έκανε τη σέντρα και ο Σουμπίνιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο Αστέρας προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε να αντιδράσει ως το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Σάκης Τσιώλης έριξε στο παιχνίδι αρχικά τον Μπρέσκα και στη συνέχεια τον Σολάκη, σε μια προσπάθεια να δημιουργήσει ο Αστέρας περισσότερες ευκαιρίες. Ο Λεβαδειακός από την άλλη προσπαθούσε να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ, ρίχνοντας το βάρος στην άμυνα, ενώ όταν έβγαινε σε αντεπιθέσεις δημιουργούσε κινδύνους. Οι Αρκάδες πίεζαν κι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση με τον Περόνε να μην μπορεί να νικήσει τον Κυριακίδη από τα δύο μέτρα.

Στις καθυστερήσεις ο νεοεισελθών Ναπολεόνι έκανε φάουλ στον Τσαμπούρη και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, καθώς κάτι είπε στον διαιτητή Κουκουλάκη. Πάντως ως το τελικό σφύριγμα ο Αστέρας δεν μπόρεσε να βάλει γκολ και ο Λεβαδειακός πήρε ένα σπουδαίο «διπλό», που του δίνει ελπίδες παραμονής.

Θυμηθείτε την αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό.

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_ASTERAS_LEVADEIAKOS_080212{/akamai}