Ο Αστέρας τη νίκη, η Δόξα τη λάμψη (photos+videos)

Με τη δύναμη της έδρας του ο Αστέρας πήρε τη νίκη στην Τρίπολη με 1-0 κόντρα στη Δόξα Δράμας, η οποία έκανε πολύ καλό παιχνίδι και δικαιούταν κάτι περισσότερο.

Οι Αρκάδες δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο στο παιχνίδι, με τη Δόξα να τους αντιμετωπίζει στα ίσα, όμως η ποιότητα του Περόνε και το γκολ που πέτυχε στο 54’ ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Οι «Μαυραετοί» αγωνίστηκαν πιο… ορθόδοξα και έχασαν μοναδικές ευκαιρίες να σκοράρουν. Όμως ο Αστέρας κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς και να απομακρυνθεί κι άλλο από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στα έξι τελευταία ματς που έδωσαν οι «κυανοκίτρινοι», ενώ διατήρησαν αήττητη την έδρα τους.

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε στον Αστέρα Τρίπολης, καθώς ο Μπαρτολίνι έμεινε εκτός αποστολής λόγω ίωσης. Ετσι, ο Σάκης Τσιώλης αναγκάστηκε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του στην άμυνα, βάζοντας τον Πιπίνη παρτενέρ του Κουρμπέλη. Αυτή την αλλαγή θέλησε να εκμεταλλευτεί η Δόξα Δράμας, η οποία παρατάχθηκε με σκοπό να προσέχει την άμυνα και να βγαίνει μπροστά με αντεπιθέσεις.

Οι Αρκάδες είχαν στην αρχή μια φλύαρη υπεροχή, ωστόσο μετά το πρώτο 20λεπτο οι παίκτες του Μάκη Κατσαβάκη ισορρόπησαν και στο 23’ έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο να προηγηθούν, καθώς ο Πιπίνης έδιωξε την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Ο Αστέρας αύξησε στη συνέχεια την πίεσή του, όμως ο Μπρέσκα δεν μπόρεσε να νικήσει σε καναδυό περιπτώσεις τον Σέρεμετ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Περόνε πέρασε στο παιχνίδι αντί του Μπακασέτα, όμως και πάλι η Δόξα ήταν πιο απειλητική. Μάλιστα έχασε απίστευτη ευκαιρία στο 51’ με το Αραβίδη να σουτάρει μόλις άουτ. Όμως στο 54’ ο Περόνε, κόντρα στη ροή του αγώνα, κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τον Αστέρα, ηρεμώντας κάπως την εξέδρα που είχε αρχίσει να… γιουχάρει την ομάδα για την απόδοσή της. Στο επόμενο λεπτό οι «Μαυραετοί» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση με τον Ουέλιγκτον.

Παρά το γκολ των γηπεδούχων, η Δόξα ήταν αυτή που έπαιζε πιο καλά και έβγαινε στην επίθεση με καλύτερες προϋποθέσεις και πιο ορθόδοξο τρόπο. Στο 72’ ο Κουρμπέλης τραυματίστηκε και πέρασε στο γήπεδο ο Λαδάκης, με τον Αλβάρεζ να γυρίζει στο κέντρο της άμυνας. Οι Αρκάδες έδειχναν μια αδυναμία να κρατήσουν μπάλα στον χώρο του κέντρου, ενώ η Δόξα αγωνιζόταν πιο ψύχραιμα στα καρέ του Χακόμπο. Στα τελευταία λεπτά, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, όμως το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον Αστέρα να παίρνει τους τρεις βαθμούς, ωστόσο η Δόξα άξιζε κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Δείτε το γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_ASTERAS_DOXA{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό, προς λεπτό, την εξέλιξη του αγώνα.

Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι
Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια
Μεταγραφές, Γιουβέντους: Περιζήτητος ο Ραμπιό
Ολυμπιακή Φλόγα: Περήφανος ο Ντούσκος - «Ήταν κάτι ξεχωριστό, κουβάλησα όλους τους Έλληνες»