Τουλάχιστον τη δυσκόλεψε!

Η Ρεάλ Μαδρίτης πλησίασε στο θαύμα της πρόκρισης απέναντι στην Μπαρτσελόνα με το τελικό 2-2 να στέλνει τους «μπλαουγκράνα» στα ημιτελικά του Κόπα ντελ Ρέι.

Τη ρεβάνς για την απώλεια του περυσινού τίτλου για το Κύπελλο Ισπανίας πήρε η Μπαρτσελόνα απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης η οποία δυσκολεύτηκε αρκετά για να προκριθεί στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Βαλένθια Λεβάντε για να προκριθεί στον τελικό.

Οι «μπλαουγκράνα» τα… χρειάστηκαν απέναντι στη «βασίλισσα», καθώς με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση και να διεκδικήσουν την πρόκριση.

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μπήκε εντυπωσιακά στην αναμέτρηση και μόλις στα δέκα δευτερόλεπτα είχε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Ιγκουαΐν ο οποίος έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία για τους Μαδριλένους ήταν στο 26’ όταν ο Οζίλ έκανε το μακρινό σουτ, με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι του Πίντο.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Πίντο έκανε τραγικό λάθος δίνοντας την μπάλα στον Ιγκουαΐν, ωστόσο το πλασέ του Αργεντινού επιθετικού βρήκε και πάλι σε ετοιμότητα τον Πίντο.

Από εκεί και πέρα οι Καταλανοί ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατάφεραν με ένα ξέσπασμα πέντε λεπτών να προηγηθούν με 2-0. Αρχικά ήταν το πολύ ωραίο πλασέ του Πέδρο στο 43’ για να κάνει το 1-0, και ύστερα ένας κεραυνός του Ντάνιελ Άλβες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για να «καθαρίσει» ουσιαστικά την πρόκριση.

Στην επανάληψη όμως οι «μερένγκες» μπήκαν αποφασισμένοι. Αρχικά σημείωσαν γκολ με τον Σέρχιο Ράμος στο 54’ το οποίο ακυρώθηκε για φάουλ. Στο 68’ όμως ο Κριστιάνο Ρονάλντο βγήκε στην πλάτη της άμυνας των «μπλαουγκράνα» και αφού πέρασε και τον Πίντο, μείωσε σε 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Μπενζεμά να εκμεταλλευτεί το λάθος στην άμυνα της Μπαρτσελόνα και να ισοφαρίσει σε 2-2 για να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα όμως, δεν υπήρξε κάποια σημαντική ευκαιρία με τον Σέρχιο Ράμος να αποβάλλεται για αγκωνιά στο 89’ και να αφήνει την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.  Έτσι η Μπαρτσελόνα παραμένει χωρίς αποκλεισμό από τη Ρεάλ Μαδρίτης σε διπλούς αγώνες από το 2002…

Παρακολουθήστε LIVE την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!