Ατι στη Λάρισα ήταν ο Πλατανιάς (photos)

Συνεχίζοντας την εκπληκτική του κούρσα στο πρωτάθλημα της Football League o Πλατανιάς πέρασε νικηφόρα και από το AEL FC Arena υποχρεώνοντας την Λάρισα στην πρώτη εντός έδρας ήττα της με 0-1.

Η ομάδα των Χανίων παρέμεινε έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, χωρίς συγκάτοικο, αφού η Βέροια έχασε βαθμούς, ενώ παράλληλα υποχρέωσε τον Μπόζινταρ Μπάντοβιτς σε ντεμπούτο με το… αριστερό.

Ο νέος τεχνικός της Λάρισας αποδοκιμάστηκε έντονα από τους οπαδούς των «βυσσινί», τόσο κατά την εκφώνηση του ονόματός του, πριν την έναρξη του ματς, όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνα λόγω της δυσμενούς για την ΑΕΛ εξέλιξης του ματς.

Η εικόνα της ΑΕΛ στον αγώνα κόντρα στον Πλατανιά ήταν επιεικώς τραγική και σε κανένα σημείο του 90λεπτου (με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά του αγώνα) δεν κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα οι «βυσσινί» τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ααράμπ.

Αντίθετα η ομάδα των Χανίων πραγματοποίησε ακόμα μια μεστή εμφάνιση και με το γκολ του Μαραγκουδάκη στο 57ο λεπτό του αγώνα πήρε το χρυσό «τρίποντο» που σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Βέροιας στο «Ελ Πάσο», την διατήρησε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Football League.

Η Λάρισα τελείωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ααράμπ στο 66ο λεπτό και ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο παρέδωσε… πνεύμα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο πρώτο δεκάλεπτο και έχασαν μια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό όταν σουτ του Σιατραβάνη έδιωξε σε κόρνερ ο Λαζαρίδης, ενώ δύο λεπτά αργότερα κεφαλιά του Χασομέρη κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια ο Πλατανιάς πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 24’ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν σε κόρνερ του Γκονζάλες η κεφαλιά του Μαραγκουδάκη έφυγε άουτ.

Στο 35’ νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όταν ο Ναζλίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά έχασε την ισορροπία του μπροστά στον Σωτηρίου και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 57’ ο Μιρτσέτα πέρασε κάθετη μπαλιά στον Μαραγκουδάκη κι αυτός με υποδειγματικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.

Στο σημείο εκείνο επικράτησε ένταση στις κερκίδες των επισήμων επειδή οι άνθρωποι της Χανιώτικης ομάδας πανηγύρισαν έξαλλα το γκολ.

Ο εκνευρισμός μεταδόθηκε και στις υπόλοιπες εξέδρες όπου άρχισαν να ακούγονται και συνθήματα κατά του… Ολυμπιακού ελέω Μπάντοβιτς.

Σα να μην έφταναν αυτά στο 66’ ο Ααράμπ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ναζλίδη.

Ο Πλατανιάς είχε την ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο γκολ τρία λεπτά πριν τη λήξη (87΄) όταν σε έξυπνο πλασέ του Ναζλίδη ο Κολοβέτσιος πρόλαβε και έδιωξε με τάκλιν σε κόρνερ.

ΛΑΡΙΣΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Σωτηρίου, Αραμπατζής, Ααράμπ, Κολοβέτσιος, Βενετίδης, Χατζής (65' Χατζής), Νεμπεγλέρας, Σιατραβάνης, Πλιάγκας (46' Καούνος), Χασομέρης (73' Πίνα), Τσιμπάμπα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Τίμος Καβακάς): Λαζαρίδης, Κουρτεσιώτης, Παληγεώργος, Τζάνης, Ραπτάκης, Δέντσας, Γκονζάλες, Δράμι, Μαραγκουδάκης, Μιρτσέτα (56' Μαραγκός), Ναζλίδης.

Σούπερ προσφορές* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες των ελληνικών ομάδων στη Euroleague
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»