Όταν έχει κέφια ο Καστίγιο, κερδίζει ο Άρης (photos+videos)

Με τον Νέρι Καστίγιο να ξεδιπλώνει το ταλέντο του στο Καυτανζόγλειο, ο Άρης επικράτησε 3-1 της μαχητικής Δόξας Δράμας.

Ο Μεξικανός μέσος έκανε ίσως το πιο μεστό του φετινό παιχνίδι και με δύο γκολ οδήγησε τους «κίτρινους» σε μια σπουδαία νίκη. Οι «Μαυραετοί» αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν στο 19’ με γκολ του Παπαδόπουλου από λάθος του Βελλίδη, αλλά στο 20’ ο Ακόστα ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Καστίγιο, ο οποίος με γκολ στο 31’ και το 86’, υπέγραψε τη νίκη του Άρη, που έχασε κι άλλες ευκαιρίες. Η Δόξα Δράμας δεν μπόρεσε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, αν και είχε σημαντικές στιγμές μπροστά από τα καρέ του Βελλίδη.

Ο Άρης όπως αναμενόταν, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης, πολιορκώντας την εστία του Σέρεμετ. Η Δόξα Δράμας αν και είχε υποχρεωθεί να αμύνεται, προσπαθούσε να βγει σε αντεπιθέσεις, καθώς για ένα ακόμη παιχνίδι δεν είχε τη διάθεση να κλειστεί στα καρέ της. Στο 13’ ο Σανκαρέ έχασε μοναδική ευκαιρία προ κενού τέρματος να ανοίξει το σκορ. Όμως στο 19’ οι «Μαυραετοί» ήταν αυτοί που πανηγύρισαν το γκολ.

Ο Βελλίδης στην προσπάθεια του να διώξει από γύρισμα του Καζναφέρη, έστειλε την μπάλα πάνω στον Παπαδόπουλο, βρήκε στην πλάτη του και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ της Δόξας στο πρωτάθλημα. Ωστόσο η απάντηση του Άρη ήρθε με τη… σέντρα. Ο Καζναφέρης έκανε τη σέντρα και ο Ακόστα αφύλακτος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η Δόξα προσπάθησε να πιέσει, όμως στο 31’ οι «κίτρινοι» σημείωσαν και δεύτερο γκολ, με τον Καστίγιο να βρίσκει και πάλι δίχτυα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια καλή στιγμή για τις δύο ομάδες, όμως ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Μάκη Κατσαβάκη να ρίχνει στη μάχη τον Χρήστο Αραβίδη για να πιέσει για την ισοφάριση. Οι παίκτες του Μασάδο είχαν την έλεγχο της αναμέτρησης και έψαχναν το τρίτο γκολ που θα τους έδιωχνε το άγχος, ενώ οι γηπεδούχοι γίνονταν ιδιαίτερα απειλητικοί στις αντεπιθέσεις. Στο τελευταίο 20λεπτο ο ρυθμός του αγώνα βελτιώθηκε και ο Άρης έχασε ευκαιρίες με τους Φατί και Καστίγιο, ενώ η Δόξα «απάντησε» με τους Βάντερσον και Αραβίδη.

Στο 86’ όμως ο Νέρι Καστίγιο σημείωσε το τρίτο γκολ των «κίτρινων» για το 1-3, ο οποίος μετά από μπαλιά Σανκαρέ μπήκε στη μεγάλη περιοχή και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σέρεμετ.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Δόξα Δράμας – Άρης

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_DOKSA_ARIS{/akamai}

Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Πως είναι το «αυτός» στα... ισπανικά;
Τραγωδία στην Ιταλία: Πέθανε 26χρονος ποδοσφαιριστής – Έπαθε ανακοπή εν ώρα αγώνα