Η Γλυφάδα έριξε κεραυνό (4-2) στην Προοδευτική

Συναρπαστικός ήταν ο αγώνας που έγινε στο γήπεδο του Ελληνικού, ανάμεσα στον Α.Ο. Γλυφάδας και την Προοδευτική, στον οποίο οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με σκορ 4-2!

Η ομάδα της Γλυφάδας με αυτή τη νίκη πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα φτάνοντας τους 9 βαθμούς, ενώ αντίθετα οι «βυσσινί» έχασαν πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνουν για να αναρριχηθούν στην κορυφή, μένοντας στους 10 πόντους.
Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, με το γκολ να διαδέχεται το ένα το άλλο!

Οι γλυφαδιώτες άνοιξαν το σκορ στο 22΄με τον Καραχάλιο (1-0), αλλά οι  κορυδαλλιώτες  απάντησαν γρήγορα – οκτώ λεπτά αργότερα – ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Παπανικόλα.
Κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν (1-2), στο 41΄με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σούφλα, το οποίο κέρδισε σε ανατροπή του ο Λύγκος από τον Παπαδήμα.
Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με την Γλυφάδα να ισοφαρίζει στο 44΄ με νέο γκολ του Καραχάλιου, κάνοντας το 2-2.

Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες να σημειώσουν γκολ στο 18΄, όταν ο Ταραλίδης με σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο20, όταν ο Καζάντζης εκτέλεσε πέναλτι, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η πλάστιγγα του  παιχνιδιού έγειρε προς το μέρος της Γλυφάδας, η οποία κατάφερε να πανηγυρίσει μια σημαντική νίκη, με τελικό σκορ 4-2, αφού στο 68΄ο Ταραλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-2 και στο 80’ ο Βαλεριάνος το 4-2.

Από το 71΄ η Προοδευτική αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Παπανικόλα, ο οποίος ανέτρεψε τον Κάππα, ως τελευταίος παίκτης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Διαμαντόπουλος από τον σύνδεσμο της Αρκαδίας, ο οποίος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Βαλεριάνο, Καραχάλιο, Βασιλόγιαννη, Βασιλάκο, Κουμεντάκο, Καλαϊτζίδη.

Α.Ο. ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Χώνος, Παπαδήμας (87΄Αγκιρίμπα), Παραράς, Κολοτούρος, Τσαμουρλίδης, Τσιάτσιος, Ταραλίδης, Βασιλόγιαννης, Βαλεριάνος, Καραχάλιος (68΄λ.τρ. Στρατάκης), Καζάντζης (59΄Κάμπας).

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Μπαντίκος, Χαλκιάς, Παπανικόλας, Βασιλάκος (37΄Κουμεντάκος), Καλαϊτζίδης (73΄Ερρίκος), Σάμιος (79΄Μπερνιδάκης), Αλεξίου, Σούφλας, Μηνάς, Σουλελές, Λύγκος.

ΠΑΟΚ-Μπριζ 0-2: Αξεπέραστο εμπόδιο οι εξαιρετικοί Βέλγοι
ΕΠΟ: «Ουδέποτε ετέθη θέμα θετικού δείγματος διεθνούς ποδοσφαιριστή»
Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!
Άρης – ΑΕΚ: Ατομικό για Μουκουντί και Άμραμπατ | Εκτός οι Λιβάι Γκαρσία, Στάνκοβιτς