Λύτρωση με Σολάκη ο Αστέρας (photos+videos)

Με πολύ αγχωτικό τρόπο ο Αστέρας Τρίπολης νίκησε 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη σε γκολ του Σολάκη στις καθυστερήσεις, ενώ οι Αρκάδες είχαν και τρία δοκάρια.

Οι γηπεδούχοι πήραν δύσκολα μια σπουδαία νίκη φτάνοντας τους 19 βαθμούς, αν και είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το παιχνίδι από το πρώτο 25λεπτο, καθώς ο Ράγιος άνοιξε το σκορ στο 3’, ενώ στη συνέχεια έχασαν πολλές ευκαιρίες και είχαν δύο δοκάρια με τον Ουσέρο. Ο ΠΑΣ ισοφάρισε σε 1-1 στο 35’ με τον Μπεσέρα και τελικά ο έμπειρος Σολάκης στις καθυστερήσεις πέτυχε το νικητήριο γκολ των Αρκάδων που είχαν και τρίτο δοκάρι με τον Έγκον νωρίτερα.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο Αστέρας Τρίπολης στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 3’ ο Ράγιος από μπαλιά του Χούλι άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν κι έχασαν εκπληκτικές ευκαιρίες να αυξήσουν το προβάδισμά τους, με αποκορύφωμα τα δύο δοκάρια του Ουσέρο στο 21’ και το 24’. Οι παίκτες του ΠΑΣ δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και βρίσκονταν συνεχώς εκτεθειμένοι, ενώ οι Αρκάδες έπαιζαν φουλ επίθεση. Στη συνέχεια η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη επιχείρησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Βίλα, αλλά στο 35’ ο Μπεσέρα βγήκε από πλάγια θέση αριστερά ύστερα από μπαλιά του νεοεισελθόντα Μπακαγιόκο, και με ψηλοκρεμαστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο ρυθμός δεν ήταν τόσο καλός στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη. Ο Σάκης Τσιώλης επιχείρησε να δώσει πιο επιθετική πνοή στον Αστέρα, βάζοντας στο παιχνίδι τον Ηλία Σολάκη, ενώ στη συνέχεια έριξε στη μάχη και τον Μπακασέτα. Οι Αρκάδες είχαν μια φλύαρη υπεροχή, με τον «Αγιαξ της Ηπείρου» να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις. Στο 77’ ο Αναστασιάδης αποβλήθηκε από τον πάγκο του ΠΑΣ λόγω των έντονων διαμαρτυριών του για ένα μαρκάρισμα του Πουλίδο στον Γεωργίου, αν και ριπλέι δεν δικαίωνε τον προπονητή.

Στο 79’ ο Αστέρας Τρίπολης είχε τρίτο δοκάρι με σουτ του Έγκον στην κίνηση. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε ισόπαλο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αργυρόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Σολάκης με γυριστό σουτ νίκησε τον Κηπουρό κι έκανε το 2-1, λυτρώνοντας τον Αστέρα! Στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΣ άγγιξε την ισοφάριση, αλλά ο Μιχαήλ με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_ASTERAS_GIANNENA_210112{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα

Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros
Ιππασία: Ο Τουλούπης στον Τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!
Γουέστ Χαμ: Θέλει «βόμβα» με Μουρίνιο