Κέρδισε Φωκικό και… προπονητή η Παναχαϊκή (photos)

Επέστρεψε στις επιτυχίες η Παναχαϊκή που επιβλήθηκε με 3-1 του Φωκικού στο γήπεδο της Αγυιάς υπό το βλέμμα του Βασίλη Βούζα που παρακολούθησε το παιχνίδι από την εξέδρα των επισήμων μαζί με τον Αλέξη Κούγια και που αναλαμβάνει και τυπικά από σήμερα την τεχνική ηγεσία των Αχαιών.

Η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε σε μια άνετη νίκη που την απομακρύνει από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Φουρτάδο άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό και ο Ντίνας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 52’. Ο Ταμπάκης μείωσε στο 57’ σε 2-1 και ο Ουρτάδο στο 70’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς στο 20ό λεπτό αποβλήθηκε ο Παϊζάνος από πλευράς φιλοξενούμενων και στο 72’ ο Ντίνας από πλευράς γηπεδούχων.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Πατρινούς έφερε και το πρώτο γκολ. Ηταν μια κεφαλιά -  ψαράκι του Φουρτάδο στο 16ο λεπτό μετά από σέντρα του Κοιλιάρα.

Δύο λεπτά αργότερα, ένα σουτ – φωτοβολίδα του Ντίνα από τα 30 μέτρα απέκρουσε ο Βαλσαμάκης.

Στο 23ο λεπτό ο Φωκικός έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Παϊζάνος ανέτρεψε τον Φουρτάδο έξω από την περιοχή, την ώρα που ο φορ της Παναχαϊκής έβγαινε τετ-α-τετ με τον Βαλσαμάκη κι έτσι ο αμυντικός των φιλοξενούμενων αντίκρισε την απευθείας κόκκινη.

Η Παναχαϊκή έχασε νέα ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμα γκολ στο 32’ όταν το σουτ υπό πίεση του Φουρτάδο, κατέληξε άουτ.

Επτά λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (52’) ο Ντίνας με πλασέ μετά από σέντρα του Ουαταρά κάνει το 2-0, όμως ο Φωκικός πέντε λεπτά αργότερα (57’) μειώνει με τον Ταμπάκη σε 2-1 μετά από λάθος συνεννόηση των αμυντικών της Παναχαϊκής.

Παρά το γεγονός ότι ο Φωκικός μείωσε το σκορ η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, η Παναχαϊκή ήταν αισθητά καλύτερη, είχε την υπεροχή και στο 70’ «κλείδωσε» τη νίκη με ένα σουτ του Ουρτάδο μέσα από την περιοχή που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο 72’ αποβλήθηκε ο Ντίνα, καθώς έσπρωξε εκτός φάσης τον Δήμα και αποβλήθηκε μετά από υπόδειξη του τέταρτου διαιτητή.

Καλός ο διαιτητής Ρατσιάτος (Αργολίδας). Εδειξε κίτρινες κάρτες στους  Φουρτάδο, Τσεμπερίδη, Λαμπρόπουλο, Σιακκά, Μπουλούλη και κόκκινες στους Παϊζάνο και Ντίνας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Πουρής, Κοιλιάρας (92’ Κοκκίνης), Παπαστεργίου (85’ Σπίνουλας), Λαμπρόπουλος, Τσεμπερίδης, Πακάλτσης, Άντονι, Ουρτάδο, Ντίνας, Ουαταρά (69’ Ατματζίδης), Φουρτάδο.

ΦΩΚΙΚΟΣ: Βαλσαμάκης, Θωμόπουλος, Φαρμάκης (80’ Νικόλτσης), Δημητρίου, Παϊζάνος, Κωστόπουλος, Σιακκάς, Σκαρίμπα (55’ Δήμας), Στόϊκος (55’ Μπουλουλής), Καλλέργης, Ταμπάκης.

Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs
Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»