Απίστευτο παιχνίδι στο Σαν Φρανσίσκο

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια τρεις φορές στα τελευταία δύο λεπτά και οι Σαν Φρανσίσκο 49ερς κέρδισαν τους Νιου Ορλίνς Σέιντς με 36-32 στα προημιτελικά των play off του NFL.

O πρώτος φετινός προημιτελικός (Divisional Round Match) έχει απίθανη εξέλιξη στα τελευταία λεπτά και θα πρέπει κάποιος να ανατρέξει στα ιστορικά βιβλία για να βρει αγώνα με αντίστοιχο τελείωμα, με τόσες συγκινήσεις και ανατροπές. Το δεδομένο, όμως, είναι πως οι 49ερς προκρίθηκαν στα ημιτελικά του NFL και στον τελικό του NFC.

Μόλις 4:02 πριν την λήξη, οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Drew Brees (458 γ., 39/62 π.) να προσφέρει touchdown στον Darren Sproles. Με το χρονόμετρο στο 2:11 το προγενέστερο 24-23 έγινε 29-24 υπέρ των 49ερς με ένα rush 28 γιαρδών του Alex Smith.

Μέσα σε σαράντα δευτερόλεπτα, ο Brees έγινε ο πρώτος quarterback που ξεπέρασε σε τρία διαφορετικά παιχνίδια play off τις 400 γιάρδες και ο δέκτης μίας απίθανης του ασίστ, Jimmy Graham, πέτυχε το δεύτερο του αποψινό touchdown. Απέμεναν μόλις 1:37, αλλά οι «άγιοι» δεν μπόρεσαν να συγκρατήσουν την αντίπαλη επίθεση.

Από το 2002 είχαν να βρεθούν στην post-seasson οι γηπεδούχοι και προφανώς δεν ήθελαν να αποχαιρετήσουν τόσο γρήγορα την φετινή διαδικασία. Μόλις 9 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, ο Alex Smith (299 γ., 24/42 π.) βρήκε τον Vernon Davis (2 TD) και οι 49ερς πήραν την πρόκριση με 36-32.

Πάντως, στην αρχή του αγώνα, ο σύλλογος του Σαν Φρανσίσκο φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς. Συγκεκριμένα προηγήθηκε με 14-0 στο πρώτο 15λεπτο και με 17-0 στο δεύτερο, αλλά οι Σέιντς μείωσαν και τελικά ανέτρεψαν το σκορ. Όλα αυτά, απλά για να αποκλειστούν με τον παραπάνω «μυθικό» τρόπο.

Πλέον οι 49ερς περιμένουν τον αντίπαλό τους στον τελικό του NFC και στα ημιτελικά των play off. Αυτός θα προκύψει αύριο (16/01, 00.30) στον αγώνα των Γκριν Μπέι Πάκερς και των Νιου Γιορκ Τζάιντς.