Πρωτάθλημα SuperCross ΗΠΑ: 1ος αγώνας Άναχαϊμ

Ο πρωταθλητής του 2011 Ράιαν Βιλοπόρτο (Kawasaki) κέρδισε τον πρώτο αγώνα του Παναμερικανικού πρωταθλήματος Supercross, που έγινε στο Αναχάϊμ της Καλιφόρνια.

Ο Βιλοπόρτο δεν ήταν μόνο ο νικητής στη μεγάλη κατηγορία (Supercross Class) αλλά πέτυχε και «back to back» νίκες στον πρώτο αγώνα της χρονιάς στην συγκεκριμένη πίστα(είχε κερδίσει και πέρσι).

Κάθε χρόνο η πρώτη συνάντηση στο Αναχάιμ είναι για τους αναβάτες και τις ομάδες τους ως το πρώτο τεστ της προετοιμασίας τους και συγκρίνουν το που βρίσκονται σε σχέση με τον συναγωνισμό.

Για τον Ράιαν Βιλοπόρτο ο συναγωνισμός βρίσκεται εκεί που τον άφησε... πέρυσι, δηλαδή ένα σκαλοπάτι κάτω.επίπεδο κάτω. Μάλιστα διατήρησε την παράδοση που θέλει τον νικητή του Άναχάιμ να κερδίζει και τον τίτλο.

Ο23χρονος κατάφερε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό στον αγώνα, πέτυχε τον ταχύτερο γύρο και κάποια στιγμή είχε διαφορά ασφαλείας 20” από τον δεύτερο Τσαντ Ριντ (Honda) ο οποίος ήταν σε αυτή τη θέση από την αρχή του αγώνα. Ο Αυστραλός απειλήθηκε μόνο στον 12ο γύρο όταν μια πτώση του, επέτρεψε να πλησιάσουν οι Ράιαν Ντάντζι και Τζέιμς Στιούαρτ. Ο Ρίντ κράτησε την δεύτερη θέση μέχρι και τον τερματισμό αφήνοντας τελικά τρίτο τον Ντάντζι.

Ο Τζέιμς «Μπούμπα» Στιούαρτ τερμάτισε 6ος σε έναν αγώνα όπου θέλει να ξεχάσει. Είχε κακή εκκίνηση και όταν από την 12η θέση βρέθηκε 3ος (μετά από ένα απίστευτο προσπέρασμα στον Ντάντζι), είχε μια άσχημη πτώση που τον... έριξε πίσω και στην κατάταξη.

Δείτε τον αγώνα από το MotorsTV μέσα από τη συχνότητα της Nova την Τρίτη (18/1) το βράδι.

Μάρκος Σεφερλής: Στο αεροδρόμιο τα ξημερώματα για να υποδεχθεί τον θριαμβευτή Ολυμπιακό