Γλίτωσε το «έμφραγμα» ο Ολυμπιακός (photos)

Ο Ηλυσιακός βρέθηκε πολύ κοντά στο μεγάλο «μπαμ» της σεζόν στο ΣΕΦ, ωστόσο ο Ολυμπιακός με ηγέτες τους Σπανούλη και Πρίντεζη κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με 77-73.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «ερυθρόλευκους» μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι, μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Μάλιστα το συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη κατάφερε να πάρει και μία διαφορά ασφαλείας απέναντι στον Ολυμπιακό, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 26-17 υπέρ των φιλοξενουμένων. Το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς συνέχισε να είναι κακό και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να αυξήσει τη διαφορά του με τον Χάρντερινγκ Νάνα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 46-31 υπέρ του Ηλυσιακού.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ντούσαν Ίβκοβιτς έριξε για πρώτη φορά στο παρκέ, τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση, μαζί με τον Γιώργο Πρίντεζη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να μειώνει σιγά – σιγά τη διαφορά βελτιώνοντας την αμυντική του εικόνα, ενώ παράλληλα ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» έδωσε λύσεις στο επιθετικό κομμάτι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-53 υπέρ του Ηλυσιακού, ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βελτίωσε ακόμη περισσότερο την αμυντική του εικόνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν την ολική ανατροπή στο τέλος και να πάρουν τους δύο βαθμούς της νίκης με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-46, 53-60, 77-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 8, Λούκας 2, Σπανούλης 15 (3), Χάουαρντ, Κέσελι 2, Πελεκάνος 2, Γκετσεβίτσιους 3 (1), Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 20, Παπανικολάου 13, Μάντζαρης, Σλούκας 10.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Παπανικολόπουλος 2, Ενγκουάιερ 16, Χατζής 14, Αποστολίδης, Τόμπσον 17 (2), Κασελάκης 7 (1), Γαλιώτος 13, Τσιάκος 4.

Για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη της αναμέτρησης πατήστε ΕΔΩ.