Πρόκριση με «ξέσπασμα» στα Γιάννενα ο Αστέρας

Πανηγυρική πρόκριση στους «οκτώ» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο Αστέρας Τρίπολης που νίκησε 4-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες».

Οι Αρκάδες παίζοντας κυρίως με αντεπιθέσεις, κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να σημειώσουν τέσσερα γκολ και να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, απέναντι σε έναν ΠΑΣ που έχασε ευκαιρίες, αλλά πλήρωσε τα αμυντικά του λάθη. Δύο γκολ σημείωσε ο Ράγιος και από ένα οι Τσαμπούρης και Χούλι, ενώ για τον «Αγιαξ της Ηπείρου» είχε μειώσει ο Γεωργίου.

Με αρκετές αλλαγές παρατάχθηκαν ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης στους «Ζωσιμάδες», με τις δύο ομάδες να έχουν αμυντικούς προσανατολισμούς. Ο Άγγελος Αναστασιάδης έβαλε στη βασική ενδεκάδα τον νεοαποκηθέντα Ζαραδούκα, ενώ ο Σάκης Τσιώλης έβαλε τον παροπλισμένο Φρανκού.

Ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και έχασε μερικές καλές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Χακόμπο. Οι Αρκάδες από την άλλη έκαναν ελάχιστες επισκέψεις στα καρέ του Κηπουρού, χωρίς να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ. Και οι δύο ομάδες πρόσεχαν κυρίως την αμυντική τους λειτουργία με το θέαμα να είναι κουραστικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας μπήκε κάπως πιο δυνατά στο παιχνίδι, όμως μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΣ έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τον Ζαραδούκα και τον Τζάνη. Κόντρα στην ροή του αγώνα, όμως ο Αστέρας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Λαδάκης έβγαλε την πάσα για τον Έγκον, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Κηπουρού κι έδωσε με τη σειρά του στον νεοεισελθόντα Τσαμπούρη από δεξιά και ο τελευταίος σούταρε εύστοχα σε κενή εστία.

Πριν οι Γιαννιώτες προλάβουν να συνειδητοποιήσουν τι έγινε, οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη πανηγύρισαν το 0-2! Ο Σολάκης έβγαλε εκπληκτική μπαλιά για τον Ράγιος, ο οποίος με το δεξί εκτέλεσε τον Κηπουρό και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και στο 75’ κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2, ύστερα από λάθος του Πουλίδο και πάσα του Μπακαγιόκο στον Γεωργίου, με τον τελευταίο να νικά τον Χακόμπο.

Το παιχνίδι απέκτησε πολύ καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ, αλλά τους παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη να πολιορκούν την εστία του Χακόμπο. Σε μια αντεπίθεση των Αρκάδων, όμως, στο 79’ ο Ράγιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κηπουρό και η μπάλα έφτασε στον Χούλι, που είχε μπει πριν λίγα λεπτά στο παιχνίδι, και με σουτ έκανε το 3-1 για τον Αστέρα. Το… κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης των «κυανοκίτρινων» έβαλε ο Ράγιος στις καθυστερήσεις, καθώς με ατομική προσπάθεια σημείωσε το τέταρτο γκολ της ομάδας του, για το τελικό 1-4!

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό το ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης

Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs
Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες
Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ