Άνοστη… σούπα στα Πηγάδια (0-0) για Ξάνθη και ΠΑΟΚ (photos)

Η Ξάνθη δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΠΑΟΚ, στον οποίο παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία, χάνοντας την ευκαιρία να τον ξεπεράσει στον πίνακα της βαθμολογίας.

Το τελικό 0-0, κάθε άλλο παρά ικανοποιεί τους Θρακιώτες με βάση την εικόνα που παρουσίασαν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο βαθμός της ισοπαλίας σαφώς δεν αφήνει ευχαριστημένους ούτε τον Λάζλο Μπόλονι και τους ποδοσφαιριστές του, αλλά από τη συνολική τους απόδοση στα 90 λεπτά, δεν θα μπορούσαν να έχουν απαιτήσεις για κάτι περισσότερο.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και φάσεις που θα μπορούσαν να ξεσηκώσουν την εξέδρα.
Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή την μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του 45λεπτου, με την Ξάνθη να προσπαθεί να βρει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο.
Στα πρώτα 25 λεπτά το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο. Στη συνέχεια, ο «δικέφαλος του βορρά» ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε - ανεπιτυχώς – να βρει διαδρόμους προς την εστία των γηπεδούχων.
Οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι, αρχικά επιχείρησαν να μπουν στη μεγάλη περιοχή από τον άξονα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, λόγος για τον οποίο στη συνέχεια, προσπάθησαν να εμβολίσουν την άμυνα των αντιπάλων τους από τις πτέρυγες.
Από μια τέτοια προσπάθεια προήλθε η μόνη καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ, όταν στο 39΄ο Λίνο έκανε παράλληλη σέντρα, αλλά ο Αθανασιάδης με προβολή, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού, εκδηλώνοντας αρκετές επιθετικές προσπάθειες.
Οι ποδοσφαιριστές του Μαρίνου Ουζουνίδη, είχαν σιγουριά στο παιχνίδι τους, πείσμα για να πετύχουν γκολ και αποφασιστικότητα για την κατάκτηση της νίκης.
Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΟΚ, έδειχνε να μην μπορεί να αντεπεξέλθει στο ρυθμό και στη μαχητικότητα των αντιπάλων του, αφού δεν ήταν ιδιαίτερα δραστήριος και κινητικός.
Ο «δικέφαλος του βορρά» θα μπορούσε πάντως στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας να είχε κλέψει τη νίκη, αν η κεφαλιά του Αθανασιάδη δεν έστελνε την μπάλα ελάχιστα άουτ, από το αριστερό δοκάρι του Βιβιανί.
Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, αποτέλεσμα το οποίο τους άφησε μια… γλυκόπικρη γεύση.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, πατώντας εδώ

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης