Ο Αστέρας έχει το κάστρο της Τρίπολης (photos+videos)

Το αήττητο της έδρας του διατήρησε ο Αστέρας Τρίπολης που νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό, χάρη σε γκολ του Πιπίνη, από λάθος εκτίμηση του Μπλάζιτς.

Οι Αρκάδες δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, ενώ ο Παναιτωλικός ήταν ακίνδυνος επιθετικά, ενώ μετά το 70' έπαιζε με δέκα παίκτες λόγω τραυματισμού του Θεοδωρίδη. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Πιπίνης στο 34', με τον Μπλάζιτς να φέρει ευθύνη. Αυτή η νίκη αποτελεί ανάσα για την ομάδα της Τρίπολης, που έφτασε τους 15 βαθμούς.

Χωρίς περιθώρια για νέες βαθμολογικές απώλειες παρατάχθηκε ο Αστέρας Τρίπολης στο γήπεδο, με τους Κουρμπέλη και Αργυρόπουλο να παίρνουν θέση στο βασικό σχήμα. Από την άλλη ο Παναιτωλικός ήθελε το θετικό αποτέλεσμα, έχοντας τον Πασά νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την μπάλα να φτάνει μπροστά από τις δύο εστίες, αλλά χωρίς να δημιουργείται η μεγάλη φάση.

Οι Αρκάδες είχαν μια υπεροχή, με τον Μπλάζιτς να διώχνει σε κόρνερ ένα καλό σουτ του Μπρέσκα στο 24’. Η πίεση του Αστέρα συνεχίστηκε και στο 34’ ο Πιπίνης επιχείρησε μια σέντρα σουτ από αριστερά, ο Μπλάζιτς δεν υπολόγισε καλά και στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ετσι οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ και ανέβασαν την απόδοσή τους, ωστόσο δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Παναιτωλικού.

Το δεύτερο ημίχρονο, η μπάλα έμενε κυρίως στον χώρο του κέντρου, με τις δυο ομάδες, παρά τις αλλαγές, να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Οι δύο άμυνες ήταν καλά στημένες και δεν επέτρεπαν στους αντιπάλους να τις διασπάσουν. Στο 67’ ο Μπάμπης Τεννές έκανε την τελευταία του αλλαγή, περνώντας στο ματς τον Θεοδωρίδη αντί του Πασά. Όμως στο επόμενο λεπτό, ο Έλληνας άσος, που προερχόταν από τραυματισμό, υπέστη τράβηγμα και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Ετσι, στα τελευταία 20 λεπτά του αγώνα, οι Αγρινιώτες αναγκάστηκαν να παίξουν με δέκα παίκτες.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση για να σημειώσουν ένα ακόμη γκολ και να «σφραγίσουν» τη νίκη τους, ωστόσο δεν μπόρεσαν να σκοράρουν και το 1-0 διατηρήθηκε ως το τελευταίο σφύριγμα του Κάκου.

Δείτε το γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_ASTERAS_PANAITOLIKOS{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό το Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παρτιζάν-Ολυμπιακός και τις υπόλοιπες «μάχες» της EuroLeague
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Να υπερασπιστούμε τη δεύτερη θέση με ομαδικότητα και επιθετική άμυνα»