Ο Κλάους με... τα δώρα για Βεϊρίνια και Κοντρέρας (photos+videos)

Ο ΠΑΟΚ με «σβηστές» μηχανές επικράτησε του Λεβαδειακού 3-1 στην Τούμπα, με τον Αθανασιάδη να πετυχαίνει δύο γκολ και να βγάζει την ασίστ στο πρώτο τέρμα του «Δικεφάλου του Βορρά» - Αποθέωση για τους Βιεϊρίνια και Κοντρέρας πριν από την έναρξη του παιχνιδιού.

{textlink02}

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε αποχαρετιστήριο πάρτι για τον Πορτογάλο και τον Χιλιανό, καθώς πριν από την έναρξή του οι δύο παίκτες κρατώντας τις φανέλες που φορούσαν στο «Δικέφαλο του Βορρά» γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο και στη συνέχεια, εμφανώς συγκινημένοι, τις πέταξαν στη Θύρα 4.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε δυνατά τον αγώνα, έχοντας ως στόχο να πετύχει γρήγορα γκολ ώστε να αποφύγει τυχόν περιπέτειες. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στο ξεκίνημα με τους Σαλπιγγίδη και Γεωργιάδη (2', 5') και κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ στο 22' με τον Ίβιτς, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική πάσα του Κλάους Αθανασιάδη και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη.

Το τέρμα αυτό απελευθέρωσε τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν τα ηνία του παιχνιδιού με τους Βοιωτούς να προσπαθούν να οργανώσουν κάποιες επιθέσεις προς την εστία του ΠΑΟΚ, αλλά οι περισσότερες σταμάτησαν έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων.

Με το «καλημέρα» του δεύτερου ημιχρόνου οι Θεσσαλονικείς ευτύχησαν να «κλειδώσουν» το τρίποντο, καθώς ο Αθανασιάδης (49') με εύκολο τρόπο «έγραψε» το 2-0. Ο νεαρός επιθετικός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 84' με σουτ έκανε το 3-0.

Το γκολ του αγώνα παραλίγο να πετύχει ο Σταφυλίδης στο 90', αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Κυριακίδη. Το μόνο που κατάφερε ο Λεβαδειακός ήταν να μειώσει με τον Ναπολεόνι στις καθυστερήσεις.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_PAOK_LEVADEIAKOS_040112{/akamai}