Με το… αριστερό η ΑΕΚ, 0-0 με τη Δόξα (photos+video)

Χάνοντας αρκετές κλασικές ευκαιρίες και παρουσιάζοντας ένα κακό αγωνιστικό πρόσωπο, η ΑΕΚ κόλλησε στο 0-0 απέναντι στη Δόξα Δράμας.

Ό,τι έχτιζε η ΑΕΚ μέχρι στιγμής στον πρώτο γύρο, όπου είχε καταφέρει να βρίσκεται κοντά στην κορυφή το… κατέστρεψε με την έναρξη του 2012. Η Ένωση δεν κατάφερε να επικρατήσει της Δόξας Δράμας του ενός πόντου μένοντας στο ισόπαλο 0-0 κάνοντας ποδαρικό με το… αριστερό στο νέο έτος.

Ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε την ΑΕΚ χωρίς εκπλήξεις και όπως ακριβώς αναμενόταν με το 4-2-3-1 με αιχμή του… δόρατος τον Μπέλεκ. Στα πρώτα λεπτά η Ένωση δεν είχε καταφέρει να δημιουργήσει κάποια σημαντική ευκαιρία με τη Δόξα να απειλεί για πρώτη φορά με μακρινό σουτ του Αραβίδη στο 5’ που κατέληξε αρκετά άουτ.

Δεν… έμπαινε

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες. Έτσι στο 14’ μετά από πολύ ωραία ενέργεια του Χοσέ Κάρλος και κάθετη πάσα στον Μπέλεκ, ο Καμερουνέζος επιθετικός σούταρε με τη μπάλα να… γλύφει το δοκάρι του Σέρεμετ.

Στο 25’ το γήπεδο… πανηγύρισε χωρίς να σημειωθεί γκολ. Ήταν η σέντρα του Αργυρίου η οποία μετά από κόντρα βρήκε τον Σιαλμά στο ένα μέτρο από την αντίπαλη εστία με τον Έλληνα επιθετικό να… καταφέρνει να στείλει την μπάλα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής απώλεσε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία. Ο Κλωναρίδης έκανε εντυπωσιακή ενέργεια από τα αριστερά κάνοντας την παράλληλη σέντρα, με τον Σιαλμά προ κενής εστίας να βλέπει τον Σικαλιά να διώχνει κόρνερ.

Στο 31΄ έγινε η φάση που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά της ΑΕΚ. Ο Μπέλεκ ξεπέρασε τον Αμπουμπακάρι με τον μέσο της Δόξας να τον κρατάει από τη φανέλα και να κάνει φάουλ, ορισμός της κίτρινης κάρτας. Παρόλα αυτά ο διαιτητής της αναμέτρησης Σελίμος, όχι δεν απέβαλε τον Αμπουμπακάρι (είχε ήδη μία κίτρινη), αλλά δεν καταλόγισε ούτε φάουλ!

Έτσι ο Μάκης Κατσαβάκης βλέποντας τον μέσο του να μην είναι ιδιαίτερα προσεκτικός και συγκεντρωμένος στο παιχνίδι, τον έκανε αλλαγή με τον Κουμπρόγλου να παίρνει τη θέση του. Η τελευταία καλή ευκαιρία της ΑΕΚ για το πρώτο ημίχρονο, είχε και πάλι πρωταγωνιστή τον Σιαλμά. Ο Έλληνας επιθετικός έκανε εντυπωσιακή ενέργεια με το σουτ του από τα πλάγια να καταλήγει άουτ.

Χωρίς εμπνεύσεις

Ότι έκανε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, δεν… έκανε στην επανάληψη. Ο Νίκος Κωστένογλου πέρασε όλους τους επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο (Λεονάρντο, Γκερέιρο), χωρίς όμως αυτό να αποδειχθεί καλό για την Ένωση.

Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν σε κανένα σημείο το καλό τους πρόσωπο και δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ. Μάλιστα η Δόξα Δράμας ήταν αυτή που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, όταν στο 62’ έπειτα από κόρνερ ο Τριποτσέρης έκανε τη κεφαλιά με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο στο ΟΑΚΑ… μύριζε γκέλα και η Ένωση χωρίς εμπνεύσεις δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάτι σημαντικό. Στο 79’ σημειώθηκε η πιο κλασική ευκαιρία του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ κέρδισε το έμμεσο μετά από λάθος του Σέρεμετ.  Χοσέ Κάρλος έστρωσε την μπάλα στον Λεονάρντο ο οποίος έκανε το σουτ και τον Βέρτζο με μία… βουτιά που θα ζήλευαν μεγάλοι κολυμβητές έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι δεν δημιούργησαν κάποια ευκαιρία και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος με τη Δόξα Δράμας να παίρνει έναν βαθμό που θα της δώσει τεράστια ψυχολογική ώθηση για τη δύσκολη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης, πατήστε ΕΔΩ.

Unsupported video

ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)
Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros
Ιππασία: Ο Τουλούπης στον Τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!