Βρήκε το… φως του ο Πανιώνιος, 2-0 τον Αστέρα (photos+videos)

Ποδαρικό με… νίκη στο 2012 έκανε ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη, καθώς επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης, με γκολ των Κολοβού και Γουνδουλάκη.

Οι «κυανέρυθροι» ήταν καλύτεροι και πήραν το πολύτιμο «τρίποντο» απέναντι στους Αρκάδες που ήταν σε κακή μέρα και απείλησαν λίγες φορές την εστία του Σιδεράκη. Ο Κολοβός άνοιξε το σκορ στο 42’, ενώ ο Γουνδουλάκης έκανε το 2-0 στο 78’. Στο 75’ ο Κούτσι αστόχησε σε πέναλτι, που καταλογίστηκε σε χέρι του Περόνε.

Πιο ορεξάτα μπήκε ο Πανιώνιος στο γήπεδο στο πρώτο παιχνίδι για το 2012 με τον Αστέρα Τρίπολης. Οι Αρκάδες παρατάχθηκαν με… άμυνα ανάγκης, καθώς κεντρικό αμυντικό δίδυμο έπαιξαν οι Κωστούλας και Πιπίνης, γεγονός που επιχείρησαν να εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι. Στα πρώτα λεπτά ο Κολοβός έμπαινε μέσα στην περιοχή από αριστερά, αλλά οι σέντρες του έμειναν ανεκμετάλλευτες. Αντίθετα, οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη δεν είχαν κατοχή μπάλας, προσπαθώντας να βγουν μπροστά με αντεπιθέσεις. Ο Αρσενίεβιτς ήταν αρκετά δραστήριος, ενώ ένα ψηλοκρεμαστό σουτ επιχείρησε και ο Περόνε.

Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ στο 29’ ο Άλβαρεζ έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Χούλι να περνάει στη θέση του. Όμως δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι του Αστέρα που δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να γίνει επικίνδυνος. Η πίεση του Πανιωνίου απέδωσε στο 42’, με τον Κολοβό να κάνει το 1-0, σκορ που διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσιώλης αποφάσισε να παίξει πιο επιθετικά, βάζοντας στο ματς τον Σολάκη. Στα πρώτα λεπτά, δύο σουτ των Τσαμπούρη και Ράγιος πέρασαν μόλις άουτ, ενώ ο Πανιώνιος συνέχισε να έχει καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες δεν ήταν πολλές, με τον Άκη Μάντζιο να βάζει στο παιχνίδι τον νεοαποκτηθέντα Αμπντουλάγιεφ, αλλά και τον Γουνδουλάκη. Στο 75’ ο Πανιώνιος κέρδισε πέναλτι, σε χέρι του Περόνε, όμως ο Κούτσι που ανέλαβε την εκτέλεσή του, έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Χακόμπο. Τρία λεπτά αργότερα όμως, ο Φανούρης Γουνδουλάκης έκανε το 2-0 για τους «κυανέρυθρους», «σφραγίζοντας» την επικράτησή τους.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση, πατώντας ΕΔΩ.

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_PANIONIOS_ASTERAS.flv{/akamai}