Στοΐκοβιτς, ο «σωτήρας» του Παναθηναϊκού! (photos)

Ο Σέρβος έκανε ματς… καριέρας, με τον Παναθηναϊκό να γυρίζει το ματς από 2-0 σε 3-2 και να παίρνει δύο πολύτιμους βαθμούς.

«Θα είναι ιστορική νίκη» είχε πει ο Χρήστος Πάτρας πριν το ματς και παραλίγο να βγει αληθινός. Ο Απόλλωνας Καλαμαριάς αν και αποδεκατισμένος, με τον Ίλιτς να αγωνίζεται με πυρετό, το… πάλεψε μέχρι τέλους, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 3-2, παίρνοντας βαθμολογικές «ανάσες».

Στα δύο πρώτα σετ, οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλό παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Παναθηναϊκού και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 σετ, όταν οι «πράσινοι» έβρισκαν απαντήσεις μόνο μέσω των Πανταλέοντα και Στοΐκοβιτς.

Σε… θρίλερ εξελίχθηκε το τρίτο σετ, με τους «πράσινους» να ανατρέπουν την εις βάρους τους κατάσταση και να μειώνουν σε 2-1. Σε αυτό το σημείο άλλαξε και η ψυχολογία των «πρασίνων», μπαίνοντας στη συνέχεια με άλλον… αέρα.

Στα δύο επόμενα σετ, οι περισσότερες επιθετικές προσπάθειες του Παναθηναϊκού κατέληγαν στον Στοΐκοβιτς που κέρδιζε τον έναν πόντο μετά τον άλλο, «δικεκδικώντας» τον ρόλο του ηγέτη.

Κατά τη διάρκεια του τάι μπρεικ, ο Χρήστος Πάτρας διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές για την αλλαγή της απόφαση τους και αποβλήθηκε από τον πάγκο, ενώ την κίτρινη κάρτα είδε και ο παίκτης του Απόλλωνα, Τζελάτης.

Το τέλος του αγώνα βρήκε νικητή τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 28-30, 20-25, 10-15.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. (Πάτρας): Πιπέργιας 7 (1/4 επ., 2 μπλοκ, 4 άσοι), Παπαδημητρίου 17 (14/36 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 36% άριστες), Μαυροβουνιώτης 19 (17/28 επ., 47% υπ. - 28% άριστες), Ίλιτς 6 (2/4 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Στίγγας 7 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Τζελάτης 21 (18/48 επ., 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ 88% υπ. - 82% άριστες / Δάνας, Αμαριαννάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφορίδης 1 (1/2 επ.), Ψάρρας 6 (2/2 επ., 3 άσοι), Κοτσιλιάνος 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 27% άριστες), Γιοζεφάσκι 6 (6/18 επ.), Στοϊκοβιτς 36 (33/57 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 22% άριστες), Πανταλέων 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Δαρίδης -λ 62% υπ. - 35% άριστες / Ντονάς 14 (8/18 επ., 5 μπλοκ), Ζουπάνης 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Αγγελόπουλος, Πρωτοψάλτης 2 (2/4 επ., 80% υπ. - 60% άριστες).

Για να θυμηθείτε το LIVE του αγώνα, πατήστε ΕΔΩ.

Πολωνία: Ενισχύει με στρατό τους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του