«Ανάσανε» ο Άρης, 2-0 τη Δόξα Δράμας (photos)

Σημαντική βαθμολογική ανάσα πήρε ο Άρης που επικράτησε 2-0 της Δόξας Δράμας η οποία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 43’ λόγω αποβολής του Κανακούδη.

Από τη στιγμή που το ξεκίνημα του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα κρίνεται απογοητευτικό με βάση τις προσδοκίες που υπήρχαν, το ζητούμενο απέναντι στη Δόξα Δράμας για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής ήταν οι τρεις βαθμοί της νίκης για να μπορέσει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Μία νίκη που ήρθε σχετικά με άνετο τρόπο για τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι επικράτησαν 2-0 και ξέφυγαν πέντε βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, παίρνοντας τη πρώτη τους νίκη μετά τον θρίαμβο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Μίχαλ Πρόμπιερζ είχε από την αρχή της αναμέτρησης τον έλεγχο και δεν άργησε να μπει μπροστά στο σκορ. Ήταν το 13ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Νέτο έκανε τη σέντρα, με την μπάλα να περνάει από τον Τριποτσέρη και να στρώνεται ιδανικά στον Χαβιέ Ούμπιντες. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός με ωραίο πλασέ νίκησε τον Σέρεμετ και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η απάντηση από τους Δραμινούς ήρθε με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Σε εκείνο το σημείο, ο Βάντερσον έκανε εκπληκτική ενέργεια με το δυνατό του σουτ, να αποκρούεται από τον Βελλίδη.

Λίγα λεπτά αργότερα και στο 37’ η ομάδα της Δράμας απείλησε εκ νέου. Ήταν το δυνατό σουτ του Λίμα, που κατέληξε λίγο έξω από τα δοκάρια του Έλληνα γκολκίπερ του Άρη.

Όλα έδειχναν να τελειώνουν για τους φιλοξενούμενους στο 43’. Τότε ο Πέτρος Κανακούδης έκανε σκληρό μαρκάρισμα, και ενώ είχε αντικρίσει ήδη την κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε από τον Βοσκάκη αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για το δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας εξαιρετικά δύσκολο το έργο της ομάδας του Μάκη Κατσαβάκη για να φύγει με θετικό αποτέλεσμα.

Δυναμικά μπήκε και στην επανάληψη ο Άρης και προσπάθησε από νωρίς να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα που θα «έκλεινε» τη νίκη. Στο 49’ ο Νέτο έκανε την παράλληλη σέντρα με τον Τσέζαρεκ να κάνει το σουτ και τον Σέρεμετ να μπλοκάρει εντυπωσιακά με δεύτερη προσπάθεια.

Στο 54΄ήταν η σειρά του Καρίμ Σολτάνι να απειλήσει για τους «κιτρινόμαυρους». Ο Γαλλοαλγερινός μεσοεπιθετικός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, με το σουτ του να αποκρούεται και πάλι από τον Σέρεμετ.

Από εκεί και πέρα ο Άρης έριξε τον ρυθμό του και προσπάθησε να διαφυλάξει αρχικά  το μηδέν στην άμυνά του.  Έτσι η επόμενή του ευκαιρία έλαβε μέρος στο 79’ όταν και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Συγκεκριμένα ο Καπετάνος βρέθηκε μέσα στην περιοχή με το δυνατό του σουτ να κοντράρει στον Λεάντρο και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Σέρεμετ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Δόξα Δράμας παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας μόλις έναν βαθμό και πλέον η προσπάθειά της για παραμονή γίνεται ακόμα δυσκολότερη.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Άρης – Δόξα Δράμας

Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)
Σαρωτική η Μακάμπι Τελ Αβίβ κόντρα στην Μπασκόνια - Αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα playoffs
Τσέλσι: Η black list της διοίκησης - Στην έξοδο 11 παίκτες