Βρήκε… πορτοφόλι πρόκρισης ο ΟΦΗ στην Πάτρα (photos)

Η Παναχαϊκή έπαιζε σαν τη γάτα με το ποντίκι τον ΟΦΗ, αλλά οι Κρητικοί με γκολ του Σόουζα στο 117’ πήραν το εισιτήριο για του «16» του Κυπέλλου.

Θεσμός των εκπλήξεων είναι το Κύπελλο και βάσει της εικόνας των δύο ομάδων την Πέμπτη (22/12) στο γήπεδο της Αγυιάς, έκπληξη ήταν η πρόκριση του ΟΦΗ! Οι «μελανόλευκοι» δεν έπιασαν καθόλου καλή απόδοση απέναντι στην Παναχαϊκή, όμως στάθηκαν τυχεροί και είδαν τους γηπεδούχους να χάνουν πολλές ευκαιρίες για να περάσουν εκείνοι στην επόμενη φάση. Τελικά, «καθάρισε» ο Ντένις Σόουζα στο 117’, με την ομάδα του Ηρακλείου να πανηγυρίζει την πρόκρισή της στους «16» και τους Πατρινούς να… τραβούν τα μαλλιά τους για την αδυναμία τους να βρουν δίχτυα ακόμα και σε κενή εστία!

Στο πρώτο ημίχρονο η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη και έχασε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Η καλύτερη εξ αυτών ήταν στο 42’ όταν ο Ουρτάδο από το ύψος της περιοχής με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Βεζυρίδη.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Κρητικούς να μην δείχνουν σε καμία περίπτωση τα στοιχεία ομάδας Super League. Απείλησαν στο 46’ και το 48’ με τον Καμπάνταη, ενώ στο 58’ ο Ατματσίδης έχασε τεράστια ευκαιρία να νικήσει τον γκολκίπερ του ΟΦΗ.

Στο 75’ οι «κοκκινόμαυροι» απέδειξαν ότι… όλα χάνονται. Ο Βεζυρίδης νίκησε τον Φουρτάδο σε τετ α τετ και παρότι εξουδετερώθηκε, ο Ατματσίδης δεν μπόρεσε να τον νικήσει για δεύτερη φορά. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων δεν νικήθηκε ούτε στο 90’ από τον Ντίνα. Ο τελευταίος, μάλιστα, στο 99’ βρέθηκε τετ α τετ με τον Βεζυρίδη έπειτα από μπαλιά του Κυβελίδη και… κατάφερε να αστοχήσει!

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς θα πήγαινε στην παράταση, στο 117’ ο Παπουλής σέντραρε, ο Ντένις Σόουζα έκανε το κοντρόλ και στη μοναδική φάση των Κρητών στην παράταση βρήκε στόχο και διαμόρφωσε το 1-0…

Ο Κάκος (Κέρκυρας) έδειξε κίτρινες στους Φούφουλα, Τσεμπερίδη, Φουρτάδο, Γαλανόπουλο, Μπούρμπο, Σουμπίνιο, Πίτσο.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Ανδρούτσος, Σπίνουλας, Τσεμπερίδης, Λαμπρόπουλος, Ουρτάδο, Φουρτάδο, Μενδρινός (89' Κυβελίδης), Ντίνας, Φούφουλας, Κοιλιάρας, Ατματζίδης (87' Χλωρός).

ΟΦΗ: Βεζυρίδης, Γαλανόπουλος, Ζορμπάς (88' Μάντζιος), Ουκάρ, Βάντο (46' Πίτσος), Καπάνταης, Μποντόρ, Γεωργίου, Σόουζα, Μπούρμπος (72' Παπουλής), Σουμπίνιο.

Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι
Ρεκόρ εισιτηρίων στη φετινή Euroleague - Οι θέσεις Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού
Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"