Πρώτη νίκη Αναστασιάδη, με πρόκριση ΠΑΣ στη Ρόδο (photos)

Ο ΠΑΣ Γιάννινα με γκολ του Κουέβας επικράτησε 1-0 του Διαγόρα και πήρε το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου.

Ματς με ιδιατερότητες ήταν αυτό της Πέμπτης (22/12) για τον Άγγελο Αναστασιάδη στον πάγκο του ΠΑΣ, καθώς κλήθηκε να πάρει την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου απέναντι σε μία από τις... παλιές αγάπες, τον Διαγόρα.

Εξάλλου, ο ίδιος έχει υπηρετήσει την ομάδα της Ρόδου τόσο ως ποδοσφαιριστής (1986-87) όσο και ως προπονητής. Τιμήθηκε για την προσφορά του και λίγο αργότερα είδε τον Κουέβας να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης απέναντι στο νεανικό σύνολο των γηπεδούχων, αλλά και αδύναμο να προβάλλει αντίσταση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήραν την νίκη-πρόκριση επί του Διαγόρα Ρόδου για τους «16» του κυπέλλου Ελλάδας, όπου την Παρασκευή (23/12) θα μάθουν τον αντίπαλό τους.

Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5΄ ο Κουέβας με προβολή μετά από κόρνερ του Κυριάκου, πέτυχε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΠΑΣ Γιάννινα.

Τα… πιτσιρίκια του Μιχάλη Τσιβρινή προσπάθησαν να απαντήσουν στο γκολ του Αργεντινού επιθετικού, ωστόσο ο Κηπουρός μπλόκαρε το σουτ του Χατζηκοσμά στο 10ο λεπτό.

Ο Κουέβας είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του και της ομάδας του στο 19΄, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία του Πονηρού.
Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως η προσπάθεια του Κυριάκου από απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 36΄ κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών του Πονηρού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ έριξε αισθητά την απόδοσή του, με αποτέλεσμα να μην δημιουργηθεί καμία αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες.

Διαγόρας Ρόδου: Πονηρός, Αυγενικού, Ματεντζίδης, Πουλόπουλος, Παπαδημητρίου, Μουσταφίδης, Μπακάλης, Καρπαθάκης (78' Τσίτσι), Χατζηκοσμάς (84' Ρούσσος), Μπαούρης, Λερογιάννης (68' λ.τρ. Επιφανής).

ΠΑΣ Γιάννινα: Κηπουρός, Πατσατζόγλου, Βάντερσον, Κώτσιος, Τζημόπουλος, Ανδράλας (46' Κεϊτά), Ντάσιος, Μιχαήλ, Κυριάκος (70' Τζάνης), Σκούφαλης, Κουέβας (90+2' Οικονόμου).

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά