Στα πέναλτι πήρε το εισιτήριο ο Παναιτωλικός (photos)

Ο Παναιτωλικός στη διαδικασία των πέναλτι εξασφάλισε την πρόκρισή του στους «16» του Κυπέλλου κόντρα στη Λάρισα (10-9, 0-0 ο αγώνας στη κανονική του διάρκεια και στην παράταση), σε έναν αγώνα που κράτησε πάνω από τρεις ώρες στο AEL FC Arena.

{textlink02}

Η Λάρισα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του παιχνιδιού και με πρωταγωνιστές τους Πλιάγκα και Τσιμπάμπα προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα του Παναιτωλικού.

Τα «καναρίνια» ήθελαν να διατηρήσουν τα ηνία στο χώρο του κέντρου και ουσιαστικά κατάφεραν να «παγώσουν» το ρυθμό της ΑΕΛ μετά το 20', δημιουργώντας την πρώτη καλή τους προσπαθεια στο 41', με τον Θεοδωρίδη, ο οποίος προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Σωτηρίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο «σφιγμένες» χωρίς να δημιουργούνται μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Την πιο μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι γηπεδούχοι στο 78'όταν ο Τσιμπάμπα δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Τσενάμο, ενώ ένα λεπτό πριν από τη λήξη ο Ζεκίνια έπιασε ένα δυνατό σουτ, αλλά απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Στο 100' έγινε η φάση του αγώνα όταν ο Εντζεγκουέλε ανέτρεψε καθαρά τον Σεσίνια μέσα στην μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά ο Κωνσταντινέας δεν έδωσε στην ΑΕΛ το καταφανέστατο πέναλτι.

Έξι λεπτά αργότερα σημειώθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία από την πλευρά του Παναιτωλικού, όταν ο Σωτηρίου απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Καραμαλίκη. Στο 116' συνεχίστηκαν τα διαιτητικά λάθη, καθώς κακώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Καραμαλίκης. Δύο λεπτά αργότερα ο Κατσιαρός έσπρωξε τον Θεοδωρίδη, με τους Αγρινιώτες να διαμαρτύρονται για πέναλτι, αλλά ο Κωνσταντινέας δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

Τελικά η υπόθεση πρόκριση κρίθηκε στη ρουλέτα των πέναλτι με τον Παναιτωλικό παίρνει το πολυπόθητο εισιτήριο κερδίζοντας με 10-9. Ο Τσιμπάμπα έχασε την ευκαιρία να γίνει ήρωας του αγώνα όταν το σκορ 4-3, αλλά το πέναλτι που εκτέλεσε απέκρουσε ο Τσενάμο. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού ήταν αυτός που χάρισε την πολυπόθητο εισιτήριο στην ομάδα, καθώς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο πέναλτι που εκτέλεσε, ενώ απέκρουσε αυτό του Σωτηρίου κι όπως ήταν φυσικό «πνίγηκε« στις αγκαλιές των συμπαικτών του.