Δια.. χειρός Κασμερίδη, προκρίθηκε ο Θρασύβουλος

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, ο Θρασύβουλος έκανε την πρώτη έκπληξη της δ’ φάσης, καθώς απέκλεισε τον Λεβαδειακό στα πέναλτι από τη συνέχεια του Κυπέλλου.

Ηρωας για την ομάδα της Φυλής ήταν ο Κασμερίδης που απέκρουσε τα πέναλτι των Βιάνα και Γκρίμπιτς, ενώ ο Σύρος ευστόχησε στο πέμπτο και τελευταίο, στέλνοντας τον Θρασύβουλο στη φάση των 16. Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1, με τον Βλάχο να ανοίγει το σκορ στο 67’ και τον Κόρμπο να ισοφαρίζει στο 88’.

Το παιχνίδι στο γήπεδο της Φυλής ξεκίνησε κάτω από καταρρακτώδη βροχή που σταμάτησε μετά από το πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν αρχικά σε ένα παιχνίδι κέντρου, βγαίνοντας  σπάνια σε θέση βολής. Ο Λεβαδειακός έφτανε πιο εύκολα έξω από τα καρέ του Κασμερίδη, αλλά κάποια μακρινά σουτ δεν τον ανησύχησαν, ενώ πρώτη επέμβαση έκανε σε σουτ του Κοιλιάρα στο 23’. Μετά το πρώτο ημίωρο, οι παίκτες του Θρασύβουλου ανέβασαν στροφές και έγιναν πιο απειλητικοί, ωστόσο ο Στρατηλάτης δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα. Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, χωρίς όμως οι δύο ομάδες να καταφέρουν να σκοράρουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Παράσχος έριξε στο παιχνίδι τον Βασιλείου, προκειμένου να κυνηγήσει το γκολ. Στο 52’ κέρδισαν φάουλ οι Βοιωτοί έξω από την περιοχή, το εκτέλεσε ο Βιάνα με σέντρα, ο Μελισσάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, γιατί ο διαιτητής υπέδειξε επιθετικό φάουλ. Ο Λεβαδειακός συνέχιζε να πιέζει, χωρίς να απειλεί ουσιαστικά την εστία του Κασμερίδη. Οι παίκτες του Θρασύβουλου προσπαθούσαν με αντεπιθέσεις να γίνουν απειλητικοί και σε μια από αυτές στο 67’ ο Βλάχος με σουτ μέσα από την περιοχή, έκανε το 1-0.

Ο Λεβαδειακός συνέχισε να ψάχνει το γκολ, αλλά ο τρόπος που προσπαθούσε να απειλήσει ήταν ανορθόδοξος. Και όταν οι παίκτες του έφταναν σε θέση βολής, δεν μπορούσαν να στείλουν την μπάλα προς την εστία του Κασμερίδη. Οι γηπεδούχοι αμύνονταν σωστά, κλείνοντας τους διαδρόμους, προσπαθώντας να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0, αλλά όταν τους δινόταν η ευκαιρία έβγαιναν στην αντεπίθεση. Η επιμονή των παικτών του Γιώργου Παράσχου όμως απέδωσε στο 88’, όταν ο Κόρμπος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στα τελευταία λεπτά ο Λεβαδειακός προσπάθησε να σημειώσει και δεύτερο γκολ, χωρίς επιτυχία, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα χρόνου, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πολιορκούν την εστία του Κασμερίδη. Μάλιστα, στο 105’, ο τερματοφύλακας του Θρασύβουλου απέκρουσε από κοντά σουτ του Κόρμπου. Στο 117’ ο Βασιλείου βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, ωστόσο το σουτ του ήταν άστοχο, στην πιο καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης. Ετσι, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Στα πέναλτι ο Θρασύβουλος αποδείχτηκε πιο ψύχραιμος, αν και ο Βασιλείου αστόχησε στο πρώτο, ο Κασμερίδης απέκρουσε τις εκτελέσεις των Βιάνα και Γκρίμπιτςκαι σφράγισε την πρόκριση.

Θημηθείτε λεπτό προς λεπτό στο Onsports την εξέλιξη της αναμέτρησης Θρασύβουλος-Λεβαδειακός.

Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς