Το πρώτο Davis Cup του Bjorn Borg (photos+videos)

H κατάκτηση του τίτλου στο Davis Cup με την εθνική ομάδα της Σουηδίας σε ηλικία 18 ετών ήταν -όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων- o μικρότερος από τους άθλους του Μπγιορν Μποργκ.

Μπήκε στην εθνική ομάδα τένις της χώρας του σε ηλικία 15 ετών, ενώ ήδη νικούσε από τα 13 όποιον έβρισκε μπροστά του κάτω των 18 ετών. Το ξεκίνημα στον θεσμό ήταν ενδεικτικό του τι θα περίμενε κανείς από τον μικρό ξανθό τενίστα. Στα 14 του μπήκε στην ομάδα και στα 15 του έγινε ο νεαρότερος τενίστας που εκπροσώπησε την χώρα του στον θεσμό και μάλιστα νίκησε στον πρώτο του αγώνα στο απλό στα πέντε σετ τον Νεοζηλανδό Ονι Παρούν. Η λεπτομέρεια είναι ότι λίγους μήνες αργότερα πήρε και το Wimbledon στα junior.

Και φτάνουμε στο 1975 και στον τελικό του Davis Cup, όπου απέναντί του βρήκε την παραδοσιακή σχολή της Τσεχοσλοβακίας. Ο Μποργκ πήγαινε στον τελικό με ένα σερί 19 νικών στον θεσμό από το 1973. Ηταν ήδη ρεκόρ και μάλλον κάπως έτσι ξεκίνησε να θέτει ένα - ένα τα ρεκόρ που χρειάστηκε να περάσουν 30 χρόνια για να τα καταρρίψει κάποιος. Εκτοτε και ως το τέλος της καριέρας του το 1980 δεν έχασε ούτε έναν αγώνα στο απλό φτάνοντας στο σερί 33-0. Αυτό το ρεκόρ κρατάει ακόμα. Σε εκείνον τον τελικό απέναντι στους Τσεχοσλοβάκους νίκησε και στα δύο ματς του απλού, αλλά και στον ένα του διπλού.

Για την ιστορία νίκησε τον J. Hrebec 6-1, 6-3, 6-0 και τον J. Kodes 6-4, 6-2, 6-1 στο απλό, ενώ με συμπαίκτη τον Μπένγκστον επιβλήθηκαν των Kodes/Zednik 6-4, 6-4, 6-4. Ο Μπένγκστον έχασε, ωστόσο, από τους Kodes και Hrebec στο απλό, αλλά η Σουηδία χάρη σ' αυτόν, κατέκτησε το πρώτο της από τα 7 συνολικά τρόπαια στο Davis Cup.

Τσάμπι Αλόνσο: Μένει στη Λεβερκούζεν και την επόμενη σεζόν
ΑΕΚ – Ολυμπιακός: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο πλην της νίκης» - Όσα είπε ο Μεντιλίμπαρ
ΑΕΚ: Τιμωρία μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών
Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!