«Γκάζωσε» για Ευρώπη η SKODA Ξάνθη, 1-0 τον Πανιώνιο (photos)

Στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται πλέον η SKODA Ξάνθη, μετά τη νίκη της με 1-0 κόντρα στον Πανιώνιο.

{textlink02}

Οι Ακρίτες επέστρεψαν στις νίκες, έπειτα από την ισοπαλία με 1-1 κόντρα στον Λεβαδειακό, χάρις σε τέρμα του Μάρκο Μαρκόφσκι στο 26’ με κεφαλιά και έφτασαν τους 21 πόντους, κάνοντας… είσοδο στις θέσεις των play offs. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικοί, παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν και έχοντας στη αρχική σύνθεσή τους 10 Έλληνες ποδοσφαιριστές και μοναδικό ξένο τον Σκέμπρι. Ο Ιστορικός παρέμεινε στη 10η θέση με 13 βαθμούς.

Όσον αφορά στην αναμέτρηση, αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες, οι οποίες, αν και παρουσιάστηκαν... ευδιάθετες, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια… επικίνδυνη κατάσταση μπροστά από τις εστίες των δύο τερματοφυλάκων. Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που «πάταγε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε τα καρέ του Βιβιανί, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησαν.

Συγκεκριμένα, στο 26’ ο Μαρσελίνιο βρήκε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα και στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας, ο αμαρκάριστος Μαρκόφσκι με κεφαλιά, νίκησε τον Σιδεράκη και άνοιξε το σκορ για τη Ξάνθη. Μάλιστα, στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι Ακρίτες έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Μαρσελίνιο έκανε το σουτ, αλλά η μπαάλ πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή. Έπρεπε να… περιμένουμε μέχρι το 44’ για να δούμε κάποια καλή ενέργεια, αλλά στη σέντρα που έκανε ο Μαρσελίνιο από τα αριστερά, ο Μαρκόφσκι στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Πάντως, στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Πανιώνιος έφτασε μία… ανάσα από την ισοφάριση με τη… βοήθεια του Πόι. Έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο Αργεντίνος μέσος της Ξάνθης, μέσα στην περιοχή, θέλησε να διώξει υπό την πίεση του Πετκάκη, αλλά η κεφαλιά του πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε κόρνερ, ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βιβιανί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος βγήκε πιο… δυναμικά στο χορτάρι του γηπέδου, αλλά στο 51’ το σουτ του Μπούζα από το ύψος της περιοχής, έπειτα από σύγχυση στα καρέ της Ξάνθης, πέρασε άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βιβιανί. Η… απάντηση των γηπεδούχων ήρθε επτά λεπτά αργότερα, όταν ο Πόι έκανε την μπαλιά, ο Βασιλακάκης με κεφαλιά βρήκε τον Μαρκόφσκι, αλλά το σουτ του τελευταίου, πέρασε άουτ.

Στην συνέχεια, ο Ιστορικός αύξησε την πίεσή του προς τα καρέ των γηπεδούχων με στόχο το τέρμα της ισοφάρισης, αλλά το σουτ του Σταυροθανασόπουλου, μετά την μπαλιά του Γουνδουλάκη, βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο των ακριτών, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, η Ξάνθη έχασε μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη, όταν ο Πόι και ο Βλαχοδήμος βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Πετκάκη μοναδικό αντίπαλο, ο Αργεντίνος έδωσε στον Έλληνα άσο, ο οποίος… επέστρεψε την πάσα, αλλά ο Μάουρο Πόι ήταν οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος έκανε την… ύστατη προσπάθεια, αλλά στο 88’ η προσπάθεια του νεοεισαχθέντα Ντούνη,μ πέρασε άουτ.

Θυμηθείτε την αναμέτρηση, όπως σας την προσέφερε το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

Σοκ για την Πάουλα Μπαντόσα: Ξέσπασε σε κλάματα στην αγκαλιά της Σαμπαλένκα (vid)
Οι προκρίσεις Ολυμπιακού και ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Conference League «κρίνονται» στην COSMOTE TV
Για πρώτη φορά στην Ελλάδα 115 εκατομμύρια ευρώ από το Eurojackpot – Αύριο στις 21:00 η κλήρωση
Φώτης Ιωαννίδης: Ένας «γίγαντας» για τον φορ του Παναθηναϊκού - «Τον θέλει και η Γιουβέντους»