Διέλυσε την Καντού ο Ολυμπιακός και προκρίθηκε στο Top 16! (video+photos)

Ο Ολυμπιακός πέρασε, μετά τη νίκη επί της Καντού (86-61), στο Τop 16 και πλέον θα κυνηγήσει το «διπλό» επί της Νανσί, στη Γαλλία, για να τερματίσει πρώτος στον όμιλό του.

Κορυφαίοι για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Βασίλης Σπανούλης, Κάιλ Χάινς, Γιώργος Πρίντεζης  και Λάζαρος Παπαδόπουλος οι οποίοι πέτυχαν από 22, 12, 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά της ιταλικής ομάδας ξεχώρισε ο Μίτσοβ ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς οι Ιταλοί εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί στο κλειστό του ΣΕΦ και μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες. Οι γηπεδούχοι ωστόσο στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα παίζοντας πολύ καλή άμυνα αρχικά, και στη συνέχεια έτρεξαν στον αιφνιδιασμό με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με 18-12 υπέρ του συγκροτήματος του Ντούσαν Ίβκοβιτς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο η τριάδα της περιφέρειας Σπανούλης, Σλούκας και Μάντζαρης απέδωσε αμυντικά με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Έτσι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ με 38-29, με τον Γιώργο Πρίντεζη να πραγματοποιεί εξαιρετικό παιχνίδι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Πειραιά πάτησε το… γκάζι και άρχισε να δημιουργεί μία διαφορά ασφαλείας απέναντι στην ιταλική ομάδα, η οποία δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Σπανούλης και Παπαδόπουλος έκαναν πολύ καλή δουλειά με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ξεφύγει στο σκορ, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έπαιξαν καταπληκτική άμυνα. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 63-44 υπέρ της ελληνικής ομάδας, ενώ το τελευταίο δεκάλεπτο, όπως ήταν φυσικό, απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός δεν κατέβασε ταχύτητα με αποτέλεσμα η διαφορά να διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα. Έτσι οι Πειραιώτες κατάφεραν να επικρατήσουν απέναντι στην Καντού με 86-61 και πλέον θέλουν νίκη στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στη Νανσί στη Γαλλία, προκειμένου να προκριθούν στο ΤΟΠ 16.

Διαιτητές: Αρτεάγκα, Πέρεζ, Σούλγκα.
Δεκάλεπτα: 18-12, 38-29, 63-44, 86-61.
Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 12, Λούκας 7 (1), Άντιτς 8 (1), Σπανούλης 22 (1), Κέσελ, Παπαδόπουλος 10, Γκεσεβίτσιους, Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 2, Σλούκας 4.
Καντού (Τριντσιέρι): Μίτσοβ 17, Όρτνερ 2, Μαρκοϊσβίλι 6, Λέουνεν 9 (1), Μαρκονάτο 6, Ματσαρίνο 4, Τζιανέλα 8, Σερμαντίνι 4, Σιντσιαρίνι 2, Μπαζίλε 3 (1).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, μέσα από το live του Onsports, πατώντας ΕΔΩ.