Πρώτη και αήττητη η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την «καθαρή» νίκη στο κλειστό του Μετς απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδας τα τελευταία επτά χρόνια, Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ πήρε μία σημαντική νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ και παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα της Α1, μετά την ολοκλήρωση έξι αγωνιστικών. Η Ένωση απέδειξε οτι είναι το φετινό φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, αφού κατάφερε να πάρει τη νίκη χωρίς απώλειες στο κλειστό του Μετς, μπροστά στους 500 περίπου φίλους του Παναθηναϊκού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και πήραν από την αρχή το προβάδισμα στο πρώτο σετ. Ωστόσο, οι γηπεδούχες αντέδρασαν με τις Χατζηνικολάου και Νιέβα και κατάφεραν να γυρίσουν το σετ, χωρίς όμως να διατηρήσουν το πλεονέκτημα, με την Παπαγεωργίου να παίρνει τον τελευταίο πόντο και να δίνει το πρώτο σετ στην ομάδα της.

Σε παρόμοιο ρυθμό κινήθηκε και το δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται συνεχώς κοντά στο σκορ αλλά να μην μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο. Η Ντόγκανιτς πήρε τους δύο τελευταίους πόντους της ομάδας της και χάρισε και το δεύτερο σετ στην ΑΕΚ.

Στο τρίτο σετ, ήταν εμφανές το γεγονός πως η ψυχολογία ήταν υπέρ των παικτριών της Ένωσης που δεν τα... έχασαν ούτε μετά την ασυνεννοησία μεταξύ Οικονόμου και διαιτητών που τις άφησε για λίγο χωρίς πασαδόρο και μπόρεσαν να πάρουν και το τρίτο σετ, διατηρώντας το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 23-25, 23-25, 22-25.