Κάθε ημίχρονο πετυχαίνει και ένα γκολ ο Πάντελιτς (photos+videos)

Λένε ότι τα γκολ «κάνουν» τον επιθετικό και μάλλον όχι άδικα. Ο Μάρκο Πάντελιτς μετά το χθεσινό (11/12) «καρέ» των γκολ, στην Κέρκυρα, έφτασε τα οχτώ στο πρωτάθλημα. Διόλου ευκαταφρόνητος αριθμός αν αναλογιστούμε ότι έχει αγωνιστεί, συνολικά, 373 λεπτά!

{textlink02}

Τέσσερα γκολ πέτυχε χθες (11/12), στην Κέρκυρα, ο Μάρκο Πάντελιτς, φτάνοντας, έτσι, τα οχτώ (όσα έχει και ο Τζεμπούρ) στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Σέρβος βρίσκεται στη δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ, πίσω από τον εκστασιασμένο, φέτος, Λέτο, ο οποίος έχει πετύχει 12 τέρματα.

Ο επιθετικός των πρωταθλητών υπερτερεί, ωστόσο, του Αργεντινού στη συχνότητα επίτευξης γκολ, καθώς τα οχτώ γκολ τα πέτυχε σε διάστημα 373 λεπτών. Αν κάνουμε τη σχετική διαίρεση θα παρατηρήσουμε ότι ο αγαπημένος Μάρκο της κερκίδας των φίλων του Ολυμπιακού πετυχαίνει ένα γκολ ανά 46,6 λεπτά, δηλαδή όσο διαρκεί, περίπου, ένα ημίχρονο. Αν αυτό δεν είναι εξαιρετικό ποσοστό, τότε ποιο είναι;

Ο Μάρκο Πάντελίτς δεν ανέπτυξε φέτος ιδιαίτερες σχέσεις με τα αντίπαλα δίχτυα, καθώς τα ίδια, πάνω κάτω, έκανε και πέρυσι, την πρώτη του χρονιά στο «λιμάνι». Μπορεί τα νούμερα να μην ήταν αντίστοιχα με τα φετινά, όμως βρήκε εννιά φορές δίχτυα σε διάρκεια 980 λεπτών, κάτι το οποίο σημαίνει ότι το ποσοστό του ήταν ένα γκολ ανά 108,8 λεπτά…

Για την ιστορία, ο προηγούμενος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού που κατάφερε να πετύχει τέσσερα γκολ σε ένα ματς ήταν ο Αλέξης Αλεξανδρής. Αυτό έγινε στη νίκη των "ερυθρολεύκων" επί της SKODA Ξάνθη, με σκορ 5-3, την περίοδο 1996-'97.

ΟΠΑΠ Forward: Ψήφος εμπιστοσύνης στη γυναικεία επιχειρηματικότητα
Παναθηναϊκός AKTOR: Θα θυμίζει Euroleague το ΟΑΚΑ για το ματς με το Περιστέρι!
Δικαίωση 10 εκατομμυρίων ευρώ για τον Κριστιάνο Ρονάλντο
Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση