Επιστροφή στις νίκες για τον Αγροτικό Αστέρα (photos)

Το χρώμα της νίκης μετά από τρεις σερί ήττες είδε ο Αγροτικός Αστέρας που επιβλήθηκε σήμερα (11/12) της Καλλιθέας με 1-0 στον Εύοσμο.

Οι γηπεδούχοι που είχαν ηττηθεί από Πλατανιά Χανίων, Αναγέννηση Επανομής και Πανθρακικό στα τρία προηγούμενα παιχνίδια τους και αγωνίζονταν με την πλάτη στον τοίχο, επέστρεψαν στις νίκες και χάρη σε ένα γκολ του Παμπόε στο 23ο λεπτό πήραν το «τρίποντο» απέναντι στην Καλλιθέα που πλήρωσε την κόπωση από το παιχνίδι κυπέλλου, που έδωσε μεσοβδόμαδα.

Παρόλο που ο Γιώργος Κούτσης χρειάστηκε να αναπροσαρμόσει γρήγορα τα πλάνα του, λόγω της αναγκαστικής αλλαγής του Οκουμούση (αντικαταστάθηκε από τον Καπνίδη) μόλις στο 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και 8 λεπτά αργότερα πέτυχαν το γκολ που έμελε να τους χαρίσει και τους τρεις βαθμούς στον αγώνα.

Ηταν μια ατομική προσπάθεια και ένα δυνατό σουτ του Παμπόε στο 23ο λεπτό που παραβίασε για πρώτη και για τελευταία φορά τα δίχτυα του Γούτη, αρκούσε όμως για να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους η ατυχία χτύπησε ξανά τον Αγροτικό Αστέρα όταν ο τερματοφύλακας Γιακουμή τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Λαμπάκη. Ούτε όμως το δεύτερο απρόοπτο στάθηκε ικανό να πτοήσει τον Αστέρα.

Στην επανάληψη, ο Βαγγέλης Γούτης πέρασε στο παιχνίδι τον Ντιαλό, η Καλλιθέα πέρασε μπροστά σε μια προσπάθεια να ισοφαρίσει, έχασε δύο ευκαιρίες με τον Ντιαλό στο 69’ (σουτ) και στο 71’ (κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ) και μία με τον Καλτσά στο 72’ (σουτ), όμως ο Λαμπάκης αποδείχθηκε άξιος αντικαταστάτης του Γιακουμή και απεσόβησε και στις τρεις περιπτώσεις την παραβίαση της εστίας του Αγροτικού Αστέρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το νικηφόρο παιχνίδι του Αγροτικού Αστέρα παρακολούθησαν μόλις 60 οπαδοί τους, καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σφραγίσουν εισιτήρια, αφού προέκυψε  θέμα με την φορολογική τους ενημερότητα.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Κούτσης): Γιακουμής (42' λ.τ Λαμπάκης), Βοσκόπουλος, Μαργαρίτης, Παπαδόπουλος, Ασπρίδης, Τσουκαλίδης, Καρακατσάνης, Παμπόε, Σαμουηλίδης, Πετρίσεβιτς, Οκουμούσης (15' λ.τ Καπνίδης).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Βαγγέλης Γούτης): Κατσούλης, Κουτρουμπής, Ρουσάκης, Μιχαλόπουλος, Αρκούδας, Βιδάλης, Κατσίκης, Καλτσάς (68' Σταύρου), Πλατέλλας (46' Ντιαλό), Αρβανίτης, Ντακόλ (53' Μαρουκάκης).

ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)
Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα
Αθλητισμός: Ξεκίνησαν οι εγγραφές των ερασιτεχνικών σωματείων στο νέο περιβάλλον του e-kouros
Ιππασία: Ο Τουλούπης στον Τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου!