Ζορίστηκε αλλά κέρδισε ο Εργοτέλης, 2-1 τη Δόξα (photos+videos)

Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Εργοτέλης που υποχρέωσε σε ήττα του στο ντεμπούτο του στη Δόξα Δράμας τον Μάκη Κατσαβάκη - Φραγκουλάκης (5') Κατσικοκέρης (67') τα γκολ των Κρητικών - Ο Κανακούδης είχε ισοφαρίσει στην εκπνοή του ημιχρόνου για τους Δραμινούς.

{textlink02}

Ιδανικά ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου, καθώς μόλις στο 5’ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με το εξαιρετικό σε εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη.

Μάλιστα, το γρήγορο τέρμα βοήθησε τους Κρητικούς να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κι άλλα τέρματα. Μάλιστα, στο 12’ ο Κουτσιανικούλης έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στην εστία του Ρόκα, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στη συνέχεια, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν σε δύο περιπτώσεις με αξιώσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων στο 16’ και το 18’ αλλά στη πρώτη ευκαιρία το σουτ του Γιαλούση απέκρουσε ο Ρόκα και στην δεύτερη περίπτωση, ο Τζούνιορ δεν προκάλεσε… ανησυχία στον πορτιέρο της Δράμας.

Στα επόμενα λεπτά, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Εργοτέλη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνει ένα δεύτερο τέρμα, ωστόσο, τόσο η κεφαλιά του Γιαλούση στο 28’ όσο και το σουτ του Λεάλ στο 39’ δεν βρήκαν… στόχο.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε χωρίς άλλες… συγκινήσεις στα αποδυτήρια, ο Κανακούδης είχε… διαφορετική άποψη, καθώς με εκτέλεση φάουλ που… θύμισε Φραγκουλάκη, έφερε το ματς στα ίσια (1-1) πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα της ομάδας του στην Super League.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, προκειμένου να αποβάλει από… πάνω του το άγχος.

Στο 50’ ο Λεάλ έκανε ωραία ενέργεια από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ρόκα έπεσε σωστά και μπλόκαρε προ του Κατσικοκέρη.

Η υπεροχή του Εργοτέλη έφερε… καρπούς στο 68’ με τον Κατσικοκέρη, όταν ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο δυναμικός επιθετικός με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρόκα και «έγραψε» το 2-1.

Στη συνέχεια, οι Κρητικοί αναζήτησαν ένα ακόμα τέρμα, προκειμένου να «κλειδώσουν» το «τρίποντο» ωστόσο στην καλύτερη στιγμή τους, το σουτ του Φραγκουλάκη βρήκε σε ετοιμότητα τον Ρόκα, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν σε μία πολύτιμη νίκη, η οποία τους έφερε στην 8η θέση με 15 βαθμούς.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_ERGOTELIS_DOXA{/akamai}

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης, όπως σας την προσέφερε το Onsports, πατώντας ΕΔΩ.

Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς