Θάμπωσε και τον Άρη ο Αστέρας (photos+videos)

Σε δύναμή του έχει μετατρέψει φέτος ο Αστέρας την περσινή του αδυναμία, την έδρα, καθώς επικράτησε 1-0 του Άρη και διατήρησε το αήττητο στην Τρίπολη.

{textlink02}

Οι Αρκάδες ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο γήπεδο και επικράτησαν των «κίτρινων» που φάνηκε να έχουν μείνει στη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Φερνάντο Ουσέρο στο 31’, ο οποίος στο προηγούμενο παιχνίδι στην Κρήτη έγινε αλλαγή πριν τελειώσει το ημίχρονο, αλλά με την απόδοσή του απέναντι στον Άρη έδειξε την αξία του.

Αρκετές αλλαγές έκανε ο Σάκης Τσιώλης στο αρχικό σχήμα του Αστέρα, καθώς ο Κωστούλας πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας πλάι στον Πουλίδο, ενώ οι Χούλι, Μπρέσκα επέστρεψαν στην ενδεκάδα. Ο Μίχαλ Πρόμπιερζ από την πλευρά του επανέφερε στο αρχικό σχήμα τον Σολτάνι.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη να φτάνει με μεγαλύτερη ευκολία στα καρέ του Χακόμπο, χωρίς ωστόσο να μπορεί να απειλήσει. Οι Αρκάδες προσπαθούσαν να βγουν μπροστά με αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενοι την ταχύτητα των Χούλι, Μπρέσκα και Ροτζέριο. Επίσης οι Πιπίνης και Τσαμπούρης είχαν περιορίσει σημαντικά τους Ουμπίντες και Γιαννιώτα, ενώ ο Περόνε πίεζε ψηλά για πάρει μπάλα. Ο Τσέζαρεκ και ο Σολτάνι πίεζαν, αλλά οι Κωστούλας και Πουλίδο δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα.

Και στο 31’ ο Μπρέσκα έβγαλε την σέντρα από δεξιά, ο Ροτζέριο δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ και ο Ουσέρο με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0. Ο Άρης επιχείρησε να απαντήσει άμεσα, αλλά οι Κωστούλας και Χακόμπο έδιωξαν στις προσπάθειες των Ουμπίντες και Σανκαρέ. Ως το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έπαιζαν πιο καλά, έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για δεύτερο γκολ.

Και οι δυο προπονητές άλλαξαν κάπως τα πλάνα τους στο ημίχρονο, με τον Τσιώλη να ρίχνει στο παιχνίδι τον Αρσενίεβιτς αντί του Ροτζέριο, ενώ ο Πρόμπιερζ έβαλε τους Νέτο και Γιάκομπ στην ενδεκάδα. Ο Αστέςασ συνέχισε να πιέζει και έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, με τον Μπρέσκα να αστοχεί από καλή θέση στο 53’, ενώ στο 55’ γκολ του Χουανίτο δεν μέτρησε ως οφσάιντ, επειδή ο Αρσενίεβιτς ήταν σε αντικανονική θέση και επηρέαζε τη φάση.

Οι «κίτρινοι» προσπαθούσαν να πιέσουν, ανεπιτυχώς, με τους Αρκάδες να βγαίνουν σε αντεπιθέσεις και να φτάνουν πιο κοντά στα καρέ του Βελλίδη και κατά συνέπεια στο γκολ. Ο Άρης έμοιαζε μπλοκαρισμένος και δεν μπορούσε να διασπάσει την αμυντική διάταξη των γηπεδούχων. Αντίθετα ο Αστέρας έχοντας το προβάδισμα στο σκορ, διαχειριζόταν σωστά το παιχνίδι και με όπλο την καλή άμυνα, προσπαθούσε να γίνει απειλητικός.

Δείτε το γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_ATERAS_ARIS_WEB{/akamai}

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης Αστέρας Τρίπολης - Άρης

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι