Ο Οζιέ είναι ο Πρωταθλητής των Πρωταθλητών

Ο Σεμπαστιάν Οζιέ (WRC) κέρδισε τον θρύλο του Le Mans Τομ Κρίστενσεν στον τελικό του Αγώνα των Πρωταθλητών 2011 στη Γερμανία.

Ο Γάλλος (πρώην οδηγός της Citroen και νυν της VW για τα WRC) έχει στη συλλογή  του ένα έπαθλο από μία κορυφαία διοργάνωση. Ο Οζιέ είναι ο Πρωταθλητής των Πρωταθλητών για το 2011. Τη νίκη αυτή κέρδισε στον τελικό του Race of Champions από τον Τομ Κρίστενσεν.

«Είμαι πολύ χαρούμενος, ήταν ένα υπέροχο 3ήμερο, διασκεδάσαμε πολύ με την οδήγηση εδώ μπροστά σε τόσους πολλούς θεατές. Είναι φανταστικό, ιδίως η νίκη απέναντι στον Κρίστενσεν, ο οποίος έχει τόσο μεγάλη εμπειρία», δήλωσε ο Οζιέ μετά τη νίκη του.

Ο οδηγός της VW έφτασε στον τελικό νικώντας τον περσυνό νικητή Φελίπ Άλμπερκουκ (F1 DTM) στον πρώτο γύρο και στη συνέχεια απέκλεισε τους Άντι Πριό (WTCC) και Μάρτιν Τόμζικ (DTM).

Από την άλλη πλευρά ο Δανός είχε πιο δύσκολο έργο καθώς για να φτάσει στον τελικό απέκλισε τον Σεμπάστιαν Φέτελ (F1) στον πρώτο γύρο και τον Τζένσον Μπάτον (F1) στη συνέχεια ενώ στον ημιτελικό είχε μια πολύ μεγάλη μάχη με τον Μίκαελ Σουμάχερ (F1). Ο κος Le Mans όπως τον αποκαλούν νίκησε τον Γερμανό για μόλις 18/1000 του δευτερολέπτου με τα KTM X – Βow.

Ο Κρίστενσεν έδειχνε ασταμάτητος αλλά ο Οζιέ τον… φρέναρε αφού νίκησε στον πρώτο γύρο του τελικού με τα buggy και στη συνέχεια έκανε το 2 – 0 με το Audi R8 LMS, κατακτώντας για πρώτη φορά το τρόπαιο των Πρωταθλητών.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ