«Πεντάρα» για ΠΑΟΚ! (photos)

Τη νίκη με 5-0 πήρε ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Εργοτέλη στο ντέρμπι κορυφής στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας του Γυναικείου Πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ φανερά ανώτερος από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και έχοντας έναν εύκολο αντίπαλο κατάφερε να πάρει μια άνετη νίκη απέναντι στο Εργοτέλη με το ευρύ 5-0.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 21’ με την Αραβιάκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Αποστολάκη με κεφαλιά. Στο 35’ η Παντελειάδου με σουτ έκανε το 2-0. Τρία λεπτά αργότερα (38’) η Παντελειάδου μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σκόραρε ένα ακόμα γκολ για την ομάδα του «Δικεφάλου». Στο 43’, η ίδια παίκτρια για μια ακόμα φορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Αποστολάκη κάνοντας το χατ-τρικ.

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έριξε τον ρυθμό του αγώνα ωστόσο, στο 54’ μετά από σέντρα της Χατζηγιαννίδου, η Παντελειάδου «έδωσε» ένα ακόμα χτύπημα στην κρητική ομάδα «γράφοντας» το τελικό 5-0 φτάνοντας στα τέσσερα προσωπικά της τέρματα.

Ο προπονητής του Εργοτέλη, Ζαφείρης Λατσούδης δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι και η ήττα ήταν δίκαιη. Ευχαριστούμε πολύ την ομάδα του ΠΑΟΚ για την άψογη φιλοξενία τους καθώς και για την καλή διαιτησία που υπήρχε στον αγώνα».

ΠΑΟΚ: Χαραλαμπίδου Ε., Μουρατίδου Ε., Δημητρίου (81 'Βαρδαλή), Σπύρου, Γκατζογιάννη, Αδαμάκη, Παντελειάδου, Χατζηγιαννίδου, Ντιμιτρίεβιτς (54' Φιλιππίδου), Αρβανιτάκη (60' Μουρατίδου Μ.), Βλασιάδου.

ΝΕΟΙ ΕΡΓΟΤΕΛΗ: Αποστολάκη, Κυδωνάκη Μ., Ξέρα, Σηφάκη, Κουνάλη, Κυδωνάκη Β. (75’ Αγγελάκη), Σημαιάκη (54’ Νικηταρά), Τριβιζάκη Ε. (Τριβιζάκη Γ.), Χουμά, Σημεωνίδη, Αραβιάκη.

Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία