Ο Λεβαδειακός προσγείωσε (1-0) την Δόξα (photos+videos)

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Λεβαδειακός, επικρατώντας της Δόξας Δράμας με σκορ 1-0.

Οι Βοιωτοί κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς,  χάρη στο γκολ του νεαρού Βασιλείου στο 55΄, δίνοντας συνέχεια στις καλές του εμφανίσεις, μετά από αυτήν, στην ετεροχρονισμένη για αυτούς πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.
Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και επιχείρησε να δείξει από την αρχή τις προθέσεις του απέναντι στους αμυντικούς της Δόξας Δράμας.

Οι «πράσινοι» στο πρώτο 15λεπτο είχαν επιθετικές εξάρσεις, απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις τους φιλοξενούμενους, όπως στο 8΄ με τον Βασιλείου (πέρασε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία σούταρε άουτ), στο 9΄με τον Φαβάλι, στο 13΄με τον Πόποβιτς και στο 14΄με τον Ζουρούδη, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν στόχο.

Από την άλλη πλευρά, η Δόξα Δράμας, απάντησε με ένα σουτ του Κανακούδη έξω από την περιοχή στο 15΄, το οποίο όμως κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη, χωρίς να τον ανησυχήσει.

Από και κει πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα.
Ο Λεβαδειακός κατέβασε στροφές, η Δόξα Δράμας, δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία της μπροστά από την εστία του Κυριακίδη με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια χωρίς να έχουν σημειώσει γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου μπήκε και πάλι ορεξάτη στον αγωνιστικό χώρο, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, την οποία διατήρησε στην μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου.

Η υπεροχή των Βοιωτών απέδωσε καρπούς στο 55΄, όταν ο Βασιλείου πέτυχε το 1-0 με κεφαλιά, μετά από εκτέλεσε κόρνερ του Φαβάλι.
Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί δύο λεπτά νωρίτερα, όταν ο Μπριλάκης βρήκε την μπάλα με το χέρι παραχωρώντας πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Ζουρούδης, αποκρούοντας ο Σέρεμετ.

Στη συνέχεια της φάσης, ο Κανακούδης έδιωξε σε κόρνερ, από το οποίο προήλθε το γκολ του Βασιλείου.
Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Λεβαδειακό, με ορισμένα μικρά διαστήματα στα οποία η Δόξα προσπαθούσε να βγει στην επίθεση, χωρίς ωστόσο να είναι ουσιαστική και να μπορεί να απειλήσει την εστία του Κυριακίδη.
Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή Αριστομένη Κουτσιαύτη, βρήκε δίκαια τον Λεβαδειακό νικητή, ο οποίος αν και νεοφώτιστος, έδειξε σε ένα ακόμη παιχνίδι μετά από αυτό του Περιστερίου με τον Ατρόμητο, πως θα αποτελέσει έναν δύσκολο αντίπαλο για τις υπόλοιπες ομάδες του πρωταθλήματος.

Δείτε το γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_LEVADEIAKOS_DOXA.flv{/akamai}

Θυμηθείτε την αναμέτρηση: Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας.

«Πάρτι» της Παρί Σεν Ζερμέν στη Βαρκελώνη και ραντεβού με Ντόρτμουντ στα ημιτελικά
Θρίαμβος για το Περιστέρι του Σπανούλη - Ιστορική πρόκριση στο Final Four του BCL
Γνώριμοι στην Ελλάδα οι διαιτητές στις ρεβάνς ΠΑΟΚ - Μπριζ και Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός
Γκάφα ολκής από οπαδούς της Μπαρτσελόνα - Επιτέθηκαν στο πούλμαν της ομάδας τους (vid)