Νίκη κορυφής της ΑΕΚ στο Αγρίνιο! (photos+videos)

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της σε μία εβδομάδα πέτυχε η ΑΕΚ στο Αγρίνιο επικρατώντας με 2-0 του Παναιτωλικού με δύο γκολ του Στιβ Μπέλεκ! Στην κορυφή της Super League οι «κιτρινόμαυροι» για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν!

{textlink02}

Με τη φόρα των δύο συνεχόμενων νικών με Αστέρα Τρίπολης και Λεβαδειακό παρατάχθηκε η ΑΕΚ στο Αγρίνιο απέναντι στον Παναιτωλικό με στόχο να πάρει ακόμα ένα τρίποντο. Ο εξαιρετικός συνδυασμός των Νίκου Λυμπερόπουλου και Στιβ Μπέλεκ στο 21΄είχε ως αποτέλεσμα το γκολ του Καμερουνέζου. Ο Μπέλεκ έβαλε τη… σφραγίδα του στο σπουδαίο «διπλό» των «κιτρινόμαυρων» με κοντινή προβολή στις καθυστερήσεις. Ο Παναιτωλικός όντας καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο δεν μπόρεσε να «σπάσει» την άμυνα των φιλοξενούμενων και μπορεί να αισθάνεται κάπως αδικημένος από την ήττα.

Η ξαφνική απώλεια του Φαμπιάν Βάργκας λόγω ίωσης, ανάγκασε τον τεχνικό της ΑΕΚ, Νίκο Κωστένογλου, να βάλει για πρώτη φορά τον Νίκο Γεωργέα σε ρόλο αμυντικού χαφ δίπλα στον Γρηγόρη Μάκο. Με τον Χοσέ Κάρλος σε ρόλο δημιουργού και τους Μπέλεκ και Λεονάρντο στα «φτερά», η «Ένωση» είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να μπορεί να γίνει απειλητική στην επίθεση. Η εντολή του Κωστένογλου να μπλοκαριστεί ο Γιώργος Θεοδωρίδης έγινε πράξη μέσα στο γήπεδο και ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλο μέρος από τη δυναμική του.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να κλείσουν την ΑΕΚ στην περιοχή της, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον τρόπο να αντεπεξέλθουν. Η εμπειρία των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ φάνηκε στο 21΄όταν ο Μπέλεκ νίκησε στο τετ α τετ τον Μπλάζιτς δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Η «Ένωση» διαχειρίστηκε σωστά αυτή την κατάσταση και έβγαλε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπάμπης Τεννές προσπάθησε να κάνει τον Παναιτωλικό πιο επιθετικό βάζοντας τον Σιόντη αντί του Γκόλια, ενώ από το πρώτο ημίχρονο ο Ρότσα είχε αντικαταστήσει τον Κούσα. Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή της μπάλας και γυρόφερνε την περιοχή της ΑΕΚ, δεν μπόρεσε να σκοράρει. Οι αλλαγές του Τεννέ δεν βοήθησαν αφού ο αρνητικός Σιόντης έγινε… αλλαγή στο 68΄, με τον Μπαμόγκο που τον αντικατέστησε να αποβάλλεται στο 79΄για εκτός φάσης χτύπημα στον Καράμπελα.

Όλα αυτά τα εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ, η οποία στην μοναδική της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στις καθυστερήσεις σκόραρε ξανά με τον Μπέλεκ και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη μέσα σε μια πολύ δυνατή έδρα. Η «Ένωση»… πάτησε κορυφή για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα αποδεικνύοντας ότι η φανέλα της παραμένει πολύ «βαριά» ακόμα…

Δείτε τα γκολ του αγώνα

{akamai}rtmp://cp77187.edgefcs.net/ondemand/nova/2011-2012/GOAL_AGRINIO_AEK_261111_.flv{/akamai}