Στα πέναλτι ο Διαγόρας, αυτοκτόνησε ο ΠΑΟ Ρουφ

Επειτα από ένα καλό ματς από το οποίο έλειψαν μόνο τα γκολ, ο Διαγόρας κατάφερε να κλέψει την πρόκριση από τον ΠΑΟ Ρουφ στα πέναλτι (4-2), αφού πρώτα άντεξε στην παράταση παίζοντας με εννέα παίκτες.

Οι Ροδίτες δεν είχαν καθόλου εύκολο έργο στην Αθήνα, καθώς χρειάστηκε να φτάσουν στη διαδικασία των πέναλτι και να γίνει ήρωας ο Πονηρός για να πάρουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσουν στη Ρόδο τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Τόσο ο Διαγόρας, όσο και ο ΠΑΟ Ρουφ, πρόσφεραν αρκετά καλό θέαμα στον κόσμο που έδωσε το παρών στο γήπεδο του Ταύρου, ωστόσο αυτό που έλειψε από αμφότερες τις ομάδες, ήταν το γκολ. Οι δύο γκολκίπερ βρέθηκαν σε καλή μέρα, με τον Πονηρό όμως να έχει και την τύχη με το μέρος του. Κι αυτό γιατί κατά τη διάρκεια της παράτασης και συγκεκριμένα στο 105', ο ΠΑΟ Ρουφ κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Μπακάλη (δεύτερη για τους φιλοξενούμενους αφού στο 89' είχε αποβληθεί και ο Μπαούρης), ωστόσο ο Καφές αστόχησε εκτελώντας την εσχάτη των ποινών (άουτ). Το ματς οδηγήθηκε μοιραία στα πέναλτι και εκεί οι παίκτες του Διαγόρα αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι παίρνοντας τελικά την πρόκριση προς μεγάλη απογοήτευση των οπαδών του ΠΑΟ Ρουφ που πάντως χειροκρότησαν την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών του Σάκη Αρναούτη.

Αξίζει, πάντως, να σημειωθεί ότι η ρωσική ρουλέτα ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΠΑΟ Ρουφ, καθώς ο Βουκαϊλοβιτς αστόχησε στο πρώτο πέναλτι του Διαγόρα. Ο Πονηρός, όμως, έκανε το χρέος του και με δύο διαδοχικές αποκρούσεις (σε εκτελέσεις των Σπυριδάκη και Λιόλιου) λύτρωσε τους νησιώτες.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα ΠΑΟ Ρουφ - Διαγόρας πατώντας εδώ

NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς
Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ