Ο… νόμος του «V-Span»!

Όταν ο Βασίλης Σπανούλης έχει… κέφια, τότε ο Ολυμπιακός μοιάζει ασταμάτητος, κάτι που συνέβη και σήμερα (23/11) με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν της Μπιλμπάο με 88-81, έχοντας τον αρχηγό τους σε εξαιρετική μέρα.

Ο «V- Span» είχε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο και σταμάτησε στους 29 πόντους δείχνοντας τις ηγετικές του ικανότητες. Εξαιρετικός ήταν ο Κάιλ Χάινς με 18 πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια πρόσφερε και ο Πέρο Άντις με 13 πόντους. Από τους ηττημένους οι Βασιλειάδης και Μαυροειδής είχαν από 7 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εξαιρετικά ποσοστά στον επιθετικό τομέα και έναν ασταμάτητο Πέρο Άντιτς (3/3 τρίποντα), ο οποίος τα έκανε όλα στο παρκέ. Αποτέλεσμα ήταν οι «ερυθρόλευκοι» να πάρουν ένα καλό προβάδισμα (10 πόντων) στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης καθώς προηγήθηκαν με 19-9.  Το τάιμ άουτ του Φώτη Κατσικάρη αφύπνισε τους παίκτες της ισπανικής ομάδας, οι οποίοι αντέδρασαν και μείωσαν το σκορ, ωστόσο οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-24.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το καλό τους παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, περνώντας μάλιστα σε κάποια σημεία μπροστά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός όμως δεν έχασε την επαφή του με το καλάθι και συνέχισε να είναι παραγωγικός επιθετικά, παρά το γεγονός πως η αμυντική εικόνα δεν ήταν αυτή που θα ήθελε ο Ντούσαν Ίβκοβιτς. Το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη προσπάθησε να σταματήσει τους «ερυθρόλευκους», αλλά οι Σπανούλης και Χάινς έβρισκαν σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το… πλεκτό. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 45-42.

Η Μπιλμπάο κατάφερε πάντως με την έναρξη της τρίτης περιόδου να ανεβάσει ρυθμούς και να πάρει το πάνω χέρι στο παιχνίδι, καθώς η ομάδα του Πειραιά δεν ήταν καθόλου καλή στον αμυντικό τομέα. Μάλιστα μέχρι το 25’ η ισπανική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 57-52, με τον Ολυμπιακό πάντως να κάνει προσπάθειες να ξαναπεράσει μπροστά στο σκορ. Μάλιστα το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς κατάφερε να φτάσει με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου στο -1, καθώς η Μπιλμπάο βρέθηκε μπροστά με 61-60.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν το προβάδισμα και το κατάφεραν μέχρι τη στιγμή που πάτησε και πάλι παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού το πήρε προσωπικά το θέμα και με συνεχόμενος δικούς του πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πειραιά (77-70, 4,43’ πριν τη λήξη). Οι ισπανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει το 3/3 στην έδρα του στον θεσμό της Ευρωλίγκας, επικρατώντας με 88-81 και να είναι έτοιμος για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 45-42, 60-61, 88-81.

Παρακολουθήστε τον αγώνα μέσα από το live του Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (16/04) - «Σλούκας μαγικός»
Μεταγραφές, Ρεάλ Μαδρίτης: Ζήτησε Φρίμπονγκ ο Αντσελότι
ΑΕΚ – Άρης: Το εντυπωσιακό κορεό για τα 100 χρόνια κι η οικογενειακή ατμόσφαιρα στο φινάλε (video)
Πινγκ Πονγκ: Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιστημονική ημερίδα της Τ.Ε. ΕΦΟΕπΑ στην Πάτρα