Ιστορική πρόκριση για ΑΠΟΕΛ, 0-0 με την Ζενίτ

Στους «16» του Champions League βρίσκεται ο ΑΠΟΕΛ για πρώτη φορά στην ιστορία του, μετά το 0-0 στο «Πετρόφσκι» απέναντι στην Ζενίτ.

Ιστορική ημέρα είναι η σημερινή (23/11) για το ποδόσφαιρο της Κύπρου! Για πρώτη φορά στην ιστορία του κυπριακού ποδοσφαίρου, ομάδα από την χώρα θα βρεθεί στους «16» καλύτερους της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης.

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει την «λευκή» ισοπαλία στο «Πετρόφσκι» απέναντι στην Ζενίτ και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Σίγουρα η εμφάνιση δεν θύμισε σε τίποτα τις προηγούμενες για το Champions League.Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε την ομάδα του με μοναδικό σκοπό να μην δεχτεί γκολ, κάτι που κατάφερε κιόλας, έστω και με πολύ δύσκολο τρόπο.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και έχασαν σωρεία ευκαιριών. Παρόλα αυτά ο Ούγκο Πάρντο έκανε την καλύτερη εμφάνισή, ίσως της καριέρας του και έδωσε τον «χρυσό» βαθμό στον ΑΠΟΕΛ.

Στο 26’  η Ζενίτ απείλησε σοβαρά για πρώτη φορά όταν ο Ντενίσοφ έκανε το σουτ, με τον Ολιβέιρα να σώζει πάνω στην γραμμή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαντούκα έκανε πολύ ωραία ενέργεια με τον Αΐλτον να κάνει το τακουνάκι και την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Η Ζενίτ απείλησε ξανά για το πρώτο ημίχρονο στο 41’ όταν ο Φαϊζουλίν εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του ΑΠΟΕΛ και με δυνατό σουτ, είδε τον Πάρντο να αποκρούει.

Στην επανάληψη πίεση της Ζενίτ έγινε ακόμα μεγαλύτερη και στο 54’ ο Ντάνι έκανε το δυνατό σουτ με τον Πάρντο να διώχνει δύσκολα. Τρία λεπτά αργότερα οι οπαδοί της Ζενίτ πέταξαν αρκετές φωτοβολίδες με αποτέλεσμα η όραση να μην είναι δυνατή και το παιχνίδι να διακόπτεται για δέκα λεπτά.

Κάτι που φαίνεται πως ευνόησε τους γηπεδούχους. Έτσι το 60’ ο Μπουκάροφ έχασε τεράστια ευκαιρία. Μετά από κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, με τον ίδιο παίκτη από το ένα μέτρο στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Στο 72’ η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έχασε το… άχαστο. Ο Μπουκάροφ έκανε το σουτ, με τον Ολιβέιρα να διώχνει πάνω στην γραμμή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ήταν η σειρά του Ντάνι να βλέπει τον Πίντο να διώχνει την δική του προσπάθεια πάνω στην γραμμή.

Από στη στιγμή που χάθηκε η συγκεκριμένη ευκαιρία, η Ζενίτ δεν μπόρεσε να απειλήσει και έτσι το ισόπαλο 0-0 έδωσε την πρόκριση στον ΑΠΟΕΛ, με την Λευκωσία να παίρνει φωτιά από τα πανηγύρια των οπαδών του «θρύλου.

Δείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης Ζενίτ – ΑΠΟΕΛ.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Ετοιμοπόλεμοι οι «πράσινοι» διεθνείς, αποφόρτιση ο Σπόραρ - Εκτός ο Μπάμπα
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός