Ο Ολυμπιακός επιστρέφει στο «Βελοντρόμ» (photos+video)

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του θα επισκεφθεί, μεθαύριο (23/11), το «Βελοντρόμ» ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα (3-0) του 1994, στο πλαίσιο του Κυπέλλου UEFA. Δείτε σπάνιες φωτογραφίες από εκείνο το ματς.

Το ημερολόγιο έγραφε 27/9/1994 όταν ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Μαρσέιγ για την πρώτη φάση του Κυπέλλου UEFA της σεζόν 1994-’95. Αυτό ήταν το δεύτερο μεταξύ τους ματς, καθώς είχε προηγηθεί άλλο ένα, στο γήπεδο Καραϊσκάκη, δύο εβδομάδες νωρίτερα (13/9/1994), στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» υπέστησαν την ήττα με σκορ 2-1.

Στο δεύτερο παιχνίδι ο Ολυμπιακός προσπάθησε ν’ αντιδράσει, ωστόσο η ανωτερότητα των Γάλλων ήταν εμφανής, για όσους θυμούνται, από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Κυριάκος Τοχούρογλου πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του και σαφώς αποσόβησε ένα πολύ μεγαλύτερο σκορ.

Για την ιστορία, η Μαρσέιγ εκείνη την περίοδο αγωνίστηκε στο πρωτάθλημα της δεύτερης τη τάξει επαγγελματικής κατηγορίας, καθώς είχε τιμωρηθεί για το σκάνδαλο των «στημένων» αγώνων. Παρά το γεγονός, ωστόσο, ότι αρκετοί μεγάλοι άσοι, όπως ο νυν προπονητής της, Ντιντιέ Ντεσάν, επέλεξαν τον δρόμο της αποχώρησης, το ρόστερ της παρέμεινε ποιοτικό με παίκτες που έγραψαν τη δική τους ιστορία στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, όπως ο Τόνι Κσσκαρίνο και ο Φαμπιάν Μπαρτέζ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων σε εκείνο το ματς ήταν:

ΜΑΡΣΕΪΓ (Μπουριέρ): Μπαρτέζ, Κασόνι, Βακουμπούε, Τζαμπάι (60’ Ματσολίνι), Ντε Βολφ, Μαρκέ, Ζερμέιν, Φερέρι, Φερέρ, Ντιμπ, Κασκαρίνο.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιούτσος): Τοχούρογλου, Νταμπίζας, Παχατουρίδης, Ιωαννίδης, Καραταΐδης, Μαρινάκης, Χαντζίδης (73’Τσιαντάκης), Εστάι, Γεκινί (55’ Μπατίστα), Ιβιτς, Αλεξανδρής.
Τα γκολ πέτυχαν οι: Κασκαρίνο (53’ και 89’), Φερέρι (85’).