Αήττητη, αν και διπρόσωπη η Εθνική (photos+video)

Τρία ακυρωμένα γκολ, ένα δοκάρι και ευτυχώς ένα γκολ, το οποίο μας γλίτωσε από την ήττα (1-1), είχε η Εθνική ομάδας της χώρας μας στο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας με αντίπαλο την Ρωσία.

Συνέχισε το επιτυχημένο σερί (17 ματς) του στο πάγκο της Εθνικής ο Φερνάντο Σάντος, καθώς οι διεθνείς κατάφεραν σε άλλο ένα παιχνίδι ν' αποφύγουν την ήττα. Οι διεθνείς τα βρήκαν... σκούρα, σε γενικές γραμμές, απέναντι στην Ρωσία, η οποία βρίσκεται, υπενθυμίζουμε, ήδη στο EURO.

Η εμφάνιση των διεθνών δεν θύμισε σε πολλά την αντίστοιχη κόντρα με την Κροατία και ούτε καν αυτή απέναντι στην Γεωργία, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο καθώς η εικόνα της Εθνικής βελτιώθηκε στην επανάληψη. Βέβαια αυτό λίγη σημασία έχει αν ο Ομοσπονδιακός τεχνικός έβγαλε τα συμπεράσματα που ο ίδιος θα ήθελε.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την Εθνική ομάδα της χώρας μας, η οποία βρέθηκε πολύ γρήγορα, μόλις στο 2', πίσω στο σκορ, χάρη στο γκολ του Σιρόκοφ. Το γκολ «πάγωσε», όπως φάνηκε, τους διεθνείς, οι οποίοι χρειάστηκαν τουλάχιστον δέκα λεπτά για να... συνέλθουν. Στο 15' οι ποδοσφαιριστές του Φερνάντο Σάντος ανέβασαν ρυθμούς και λίγο αργότερα, στο 18', ο Σαμαράς τροφοδοτήθηκε στην πλάτη της άμυνας των Ρώσων, σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς προηγουμένως ο Έλληνας επιθετικός έκανε φάουλ.

Στη συνέχεια ήταν η σειρά των Ρώσων να βγουν μπροστά, αλλά με εξαίρεση μια κεφαλιά του Αρσάβιν στο 31', η οποία πέρασε άουτ, δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Τζόρβα. Είχαν, όμως, την κατοχή στο κέντρο, γεγονός που δυσκόλεψε πολύ τις προσπάθειες των Κατσουράνη, Φωτάκη και Καραγκούνη. Έτσι, οι διεθνείς μετέφεραν το παιχνίδι στα πλάγια και προσπάθησαν με σέντρες να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους πέτυχαν άλλα δύο, τα οποία ακυρώθηκαν, επίσης, για οφσάιντ. Το πρώτο πέτυχε στο 35' ο Σαλπιγγίδης και το δεύτερο ο Τοροσίδης στο 41'.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Ρώσους να έχουν και πάλι την κατοχή και τους διεθνείς να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για κάποιο γκολ. Τελικά αυτό ήρθε στο 60', με κεφαλιά του Κατσουράνη (ο οποίος, για την ιστορία, ήταν μερικά εκατοστά πίσω από τον τελευταίο αμυντικό των Ρώσων) και αφού προηγουμένως ο Σαλπιγγίδης είχε κυνηγήσει μία μπαλιά που έδειχνε χαμένη.

Στο 71' η τύχη γύρισε την πλάτη στους διεθνείς, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φωτάκη, ο Γκέκας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θέλησε να... προσγειωθεί στην ρίζα του δεξιού δοκαριού του πορτιέρο της Ρωσίας.

Στη συνέχεια ο ρυθμός των διεθνών έπεσε αισθητά, ωστόσο αυτό που είχε σημασία περισσότερο για τον Φερνάντο Σάντος ήταν οι διεθνείς που πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο, ως αλλαγές. Ο λόγος για τους: Κονέ, Τζιόλη, Χαριστέα, Μήτρογλου, Λυμπερόπουλο, Μάκος.

Θυμηθείτε την εξέλιξη και το PRE-GAME της αναμέτρησης, όπως σας την παρουσίασε λεπτό προς λεπτό το Οnsports, πατώντας ΕΔΩ.