Παλέψαμε, αλλά στο τέλος κερδίζουν… οι Γερμανοί (photos)

Το ποδοσφαιρικό αξίωμα ότι «στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί» εφαρμόστηκε στην Τρίπολη, όπου η Εθνική Ελπίδων γνώρισε την ήττα με 5-4 από την Γερμανία, ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Με… κρύο αίμα οι Γερμανοί κατάφεραν στις καθυστερήσεις να πάρουν τη νίκη και να παραμείνουν αήττητοι για έκτο παιχνίδι. Η Ελλάδα πάλεψε ως το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, ενώ πλέον ελπίζει σε πρόκριση, μόνο αν νικήσει τη Δευτέρα τη Βοσνία και περάσει ως καλύτερη δεύτερη. Πάντως οι… Γερμανοί της Ελλάδας ήταν αυτοί που χρίστηκαν σκόρερ, δηλαδή οι Πέτσος και Φορτούνης που αγωνίζονται στην Καϊζερσλάουτερν, όπως και ο ομογενής Βλαχοδήμος που αγωνίζεται στην Ξάνθη.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά και επιθετικά. Στο 13’ η Εθνική μας ομάδα έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία, με το σουτ του Φετφατζίδη να περνά πάνω από την εστία του Τραπ. Στο 22’ όμως ο Θανάσης Πέτσος νίκησε τον συμπαίκτη του στην Καϊζερσλάουτερν και άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα. Η απάντηση των Γερμανών ήρθε άμεσα, καθώς στο 27’ ο Μλάπα ισοφάρισε σε 1-1.

Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη, σε ένα πολύ καλό παιχνίδι και στο 44’ ο Μλάπα και πάλι έδωσε το προβάδισμα στους Γερμανούς. Όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Φορτούνης είχε την… απάντηση και ισοφάρισε σε 2-2. Ο Γερμανός προπονητής, Άντριον Ράινερ, άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο τερματοφύλακα, βάζοντας στη θέση του Τραπ τον Μπάουμαν, καθώς οι συμπαίκτες του στην Καϊζερσλάουτερν ήξεραν πώς να τον νικήσουν. Στο 54’ οι παίκτες του Γιώργου Γεωργιάδη έχασαν πολλαπλή ευκαιρία να σκοράρουν, καθώς ο Φετφατζίδης έβγαλε την πάσα για τον Φορτούνη, ο οποίος έκανε το σουτ και απέκρουσε ο Μπάουμαν. Ο Γιάννου επιχείρησε νέο σουτ, με τον Γερμανό γκολκίπερ να αποκρούει και πάλι, ενώ νέο σουτ του Μαυρία πέρασε άουτ.

Οι Γερμανοί όμως ήταν αυτοί που πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ, στο 55’ με σουτ του Εσβάιν από τα αριστερά. Όμως η ελληνική ομάδα δεν τα παράτησε και στο 61’ ο Πέτσος και πάλι με πλασέ στην κίνηση ισοφάρισε εκ νέου σε 3-3. Η αναμέτρηση συνέχισε να έχει… τρελό ρυθμό, παρά τις αλλαγές των δύο προπονητών. Στο 86’ οι παίκτες του Ράινερ όμως πήραν ξανά το προβάδισμα, χάρη σε κεφαλιά του Μπελ για το 3-4. Και σαν να μην έφτανε αυτό για την Εθνική μας, αποβλήθηκε στο 89’ ο Φορτούνης με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ σε αντίπαλο. Στο 90’ ο Βλαχοδήμος, που είχε περάσει αλλαγή, με πλασέ ισοφάρισε σε 4-4, βάζοντας φωτιά στο γήπεδο. Οι Γερμανοί όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στις καθυστερήσεις με τον Μλάπα πέτυχαν και πέμπτο γκολ για το 4-5 που ήταν και το τελικό σκορ μιας αξέχαστης αναμέτρησης.

ΤΡΙΠΟΛΗ: Άρης Κολλιντζογιαννάκης

Ράινερ: «Καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο»

Γεωργιάδης: «Καταθέσαμε την ψυχή μας, αλλά...»

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

{coveritlive}b61d521489{/coveritlive}

Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης
Οι Μαξ Φερστάπεν και Σέρτζιο Πέρεζ σε αγώνα ταχύτητας στην... άμμο
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Κεκλεισμένων των θυρών το Παναθηναϊκός-Άρης λόγω του νέου νόμου
Δωρεάν ταξίδια* αξίας 1.000 ευρώ στο opaponline.gr – Έως την Κυριακή οι συμμετοχές