Στο Academy Trophy ο Φ.Καλέσης

Την  τιμητική 4η θέση στην τελική κατάταξη του Academy Trophy της CIK/FIA 2011 στο Kart πέτυχε ο Φίλιππος Καλέσης.

Η θέση αυτή φάνταζε δύσκολη για τον οδηγό  της ελληνικής αποστολής καθώς τα προβλήματα που αντιμετώπισε και στους τρεις αγώνες του θεσμού ήταν πραγματικά μεγάλα. Πάρα ταύτα η ικανότητα του και η πίστη στη διάκριση του χάρισαν την τέταρτη θέση στην παγκόσμια κατάταξη του θεσμού, ανάμεσα σε 50 οδηγούς από όλο τον κόσμο.Με αυτόν τον άξιο τρόπο ο Φίλιππος Καλέσης  ολοκλήρωσε την προσπάθεια του στο θεσμό.

Στον τρίτο και τελευταίο αγώνα που έγινε στο Σάρνο της Ιταλίας, ο οδηγός μας ξεκινώντας από την 26η θέση της εκκίνησης τερμάτισε ένατος στον πρώτο τελικό δίνοντας μια τεράστια μάχη ενώ στον δεύτερο τελικό κατέλαβε την 7η  θέση.

Νικητής στο Academy Trophy 2011 (κατηγορία κάτω των 18 ετών) ήταν ο Μονεγάσκος Σαρλ Λεκλέρκ (253 βαθμοί), έχοντας πολύ κοντά το Βρετανό Μπένζαμιν Μπάρνικοτ (240). Τρίτος στην βαθμολογία τερμάτισε ο Φιλανδός Γιούχο Βαλτάνεν (217) και ακολουθούν οι Φίλιππος Καλέσης (200), ο Φιλανδός Άστου Μοϊλάνεν (195) και στην έκτη θέση ο Ρώσος Γκάγκεν Βσέβολοντ (189).

Στο video που ακολουθεί δείτε την προσπάθεια του Φίλιππου Καλέση στον αγώνα της Ορτόνα στην Ιταλία το καλοκαίρι

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Φώτης Ιωαννίδης: Ένας «γίγαντας» για τον φορ του Παναθηναϊκού - «Τον θέλει και η Γιουβέντους»
NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς
Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»