Ο Απόλλων Σμύρνης την πρόκριση (photos)

Στο πρώτο του επίσημο φετινό παιχνίδι, ο Απόλλων Σμύρνης πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας, αποκλείοντας με 4-2 τον Πανηλειακό.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν υπήρχε καλός ρυθμός, πράγμα απόλυτα φυσιολογικό, καθώς οι δύο ομάδες δεν είχαν άλλο επίσημο παιχνίδι στα πόδια τους. Η ομάδα του Πύργου ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Στο 34’, ο Κρυστάλης με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Κάλφα, έκανε το 0-1. Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση και τρία λεπτά αργότερα, ο Διαμαντής με σουτ, ύστερα από ασθενή απόκρουση του Θεοδωρακόπουλου σε κεφαλιά του Κισκαμπάνη που βρήκε και στο δοκάρι, ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 55’ ο Κισκαμπάνης από κοντά σημείωσε το 2-1. Στο 70’ έγινε το 3-1 χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Κοροβέσης με σουτ στην κίνηση, ωστόσο το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμη. Στο 76’ ο Πανηλειακός μείωσε με κεφαλιά του Κυριακίδη σε 3-2. Η αναμέτρηση απέκτησε νέο ενδιαφέρον και στο 87’ η ομάδα του Σταθόπουλου έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Τσιλιγκίρη να δέχεται δεύτερη κίτρινη για θέατρο. Ωστόσο, ο Απόλλων φρόντισε να «σφραγίσει» τη πρόκριση στο 89’,  με εξαιρετικό σουτ του Διαμάντη από 35 μέτρα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κόης, Δημογιάννης, Κοροβέσης, Γρομητσάρης, Κισκαμπάνης, Σαββίδης, Διαμάντης, Καραδέμητρος (82’ Μπιμπίρης), Λαζανάς (86’ Τομάς), Κρουσταλέλης (90+2’ Σεμερτζίδης), Τσιλιγκίρης.

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: Θεοδωρακόπουλος, Ταφαρλής, Βάτσης (64’ Γήττας), Μανιάτης (64’ Κυριακίδης), Ακπαρίδης, Κολόκας, Θωνιάτης, Τομαράς, Κάλφας, Λώτας (82’ Μπράβος), Κρυστάλης.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός