Σέρρες Rally Raid: Κόντρα στο καιρό…

Οι Μπούδρος Δημητριάδης και Λωρίδας ήταν οι νικητές στον πενθήμερο αγώνα αντοχής «Σέρρες Rally Raid».

Μετά από 1200 αγωνιστικά χιλιόμετρα (με 870 από αυτά στις 10 ειδικές διαδρομές), σε 10 βουνά, 5 ημέρες, σε 3 νομούς και 2 μεγάλες πόλεις το Rally Raid των Σερρών τερμάτισε τη διαδρομή του.  Οι  Βασίλης Μπούδρος  (ΚΤΜ 450 ΕΧC), Σταύρος Δημητριάδης – Παναγιώτης Κάλφας (Suzuki Jimny 1.6) και Θανάσης Λωρίδας – Στέργιος Μπουντούρης (Jeep Cherokee 2.5) ήταν οι νικητές στις τρεις κατηγορίες (μοτοσικλέτες και οχήματα). Μάλιστα στις μοτοσικλέτες ο Βασίλης Μπούδρος επιβλήθηκε του ανταγωνισμού κερδίζοντας τις 9 από τις 10 ειδικές του αγώνα, και δεν άφησε σε κανέναν την ευκαιρία να τον αμφισβητήσει, παρά τον έντονο συναγωνισμό από τους Έλληνες και ξένους αναβάτες.

Ο Ρουμάνος Σομοντίν Ιοάν ( Husaberg FE 550), ο οποίος είχε κερδίσει την κλάση του στον 1ο Πανευρωπαϊκό Αγώνα (Transcarpatic Rally) ήταν ο νικητής της πρώτης ημέρας, και πίεσε αρκετά τον Έλληνα αναβάτη χωρίς όμως αποτέλεσμα, αρκούμενος στην 2η θέση της τελικής κατάταξης. Το ίδιο έκανε και ο Γερμανός Κριστιάν Βολφ (Yamaha WR 250F) που ολοκλήρωσε τελικά τον αγώνα στην 3η θέση της γενικής.

Όσον αφορά τα αυτοκίνητα 4Χ4, οι Σταύρος Δημητριάδης – Παναγιώτης Κάλφας (Suzuki Jimny 1.6), κέρδισαν κάνοντας σταθερή οδήγηση στον μεγάλο αγώνα της χρονιάς. Με αυτή την επιτυχία τους ανέκαμψαν στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Ας δούμε όμως τι έγινε αναλυτικά σε κάθε κλάση:

Στην Τελική κατάταξη της μικρής (Α) κατηγορίας στα δίκικλα ο Κριστιάν Βολφ κυριάρχησε άνετα του Γιώργου Σπιτσιέρη, ενώ 3ος με διαφορά ήταν ο Παναγής Αθανασούλης με ένα Honda XR 250.

Στην Β κλάση, πίσω από τον Βασίλη Μπούδρο ανέβηκε ο Σελκούκ Μπεκτάς καθώς ο Κώστας Βλαχάκης έχασε πολύτιμους βαθμούς με την απουσία του την τελευταία ημέρα. Έτσι περιορίστηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Στην μεγαλύτερη κλάση, C, o Σομοντίν Ιοάν επικράτησε του ανταγωνισμού του, με τον Κωνσταντίνο Χατζημιχάλη 2ο και τον Αλέξανδρο Σούγιαννη 3ο Ευχάριστη έκπληξη η 4η  θέση του Άγγελου Παντελίδη στην παρθενική του αγωνιστική εμφάνιση με μοτοσικλέτα. Στα Quad, ο Τάκης Ιωνάς ήταν και ο μοναδικός συμμετέχων, σε μια διαδρομή με ιδανικές συνθήκες για αυτά!

Για το 2012 το Σέρρες Rally Raid θα γίνει νωρίτερα, στα μέσα του Σεπτέμβρη, ώστε να βοηθήσει ακόμη περισσότερο το θέαμα και τον συναγωνισμό ο καιρός.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ