«Μάχη» σε «πράσινο» φόντο (photos+videos)

Με το μέρος του Παναθηναϊκού είναι το στατιστικό παρελθόν των αγώνων με την ΑΕΚ, όταν οι «πράσινοι» είναι γηπεδούχοι. Το Onsports γυρίζει το ρολόι πίσω και θυμάται τα 52 παιχνίδια που έχουν δώσει οι δυο ομάδες, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, στην έδρα του «τριφυλλιού».

Αρκετά σημαντικά είναι τα στοιχεία που προκύπτουν αν μελετήσει κανείς το ιστορικό των αγώνων του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ, όταν οι «πράσινοι» είναι γηπεδούχοι. Στις 52 φορές που οι δυο ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες στην έδρα του «τριφυλλιού», ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τη νίκη τις 23 από αυτές!

Η ΑΕΚ έφυγε με τρεις βαθμούς από το «Απόστολος Νικολαΐδης» ή το ΟΑΚΑ μόλις 10 φορές, ενώ 18 παιχνίδια έχουν τελειώσει ισόπαλα. Οι δυο ομάδες έχουν παίξει τρεις φορές για τα play off, εκτός των 51 για την κανονική διάρκεια της σεζόν, με τον Παναθηναϊκό να έχει πάρει μια νίκη και δυο ματς να τελειώνουν ισόπαλα.

Συνολικά, ο Παναθηναϊκός έχει αντιμετωπίσει την ΑΕΚ 113 φορές στο πλαίσιο του ελληνικού πρωταθλήματος και έχει καταφέρει να πάρει τη νίκη στα 47 από αυτά τα παιχνίδια. Η Ένωση νίκησε 31 φορές και 35 φορές το αθηναϊκό ντέρμπι δεν ανέδειξε νικητή. Σημαντικό σημείο υπεροχής του Παναθηναϊκού στα παιχνίδια που έγιναν στην έδρα του, είναι και τα γκολ που έχουν πετύχει οι δυο ομάδες. Οι «πράσινοι» έχουν σκοράρει 75 φορές έναντι 46 της Ένωσης!

«Πράσινη» κυριαρχία στο ξεκίνημα

Από καταβολής Α’ Εθνικής και τη σεζόν 1959-1960, ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή στις αναμετρήσεις με την ΑΕΚ. Η πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων με το «τριφύλλι» γηπεδούχο ήταν ισόπαλη (2-2), ενώ ακολούθησαν τέσσερις νίκες του Παναθηναϊκού και μία ισοπαλία, ώσπου να καταφέρει για πρώτη φορά να νικήσει η ΑΕΚ στην έδρα των «πρασίνων».

Ήταν η σεζόν 1965-1966 όταν η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με 3-2. Τα γκολ για την Ένωση ήρθαν από τον Κ. Νικολαΐδη (2) και τον Παπαϊωάννου, ενώ για τον Παναθηναϊκό είχαν σκοράρει οι Λουκανίδης και Παπουτσάκης.

Τα περισσότερα γκολ…

Τα περισσότερα γκολ σε ματς του Παναθηναϊκού με την ΑΕΚ στην έδρα του, ήρθαν την περίοδο 1963-1964. Τη σεζόν που οι «πράσινοι» κατέκτησαν το μοναδικό αήττητο πρωτάθλημα στην ιστορία της Α’ Εθνικής. Τότε οι «πράσινοι» είχαν επικρατήσει με 5-4 χάρη στα γκολ των Δομάζου (2), Παναγιωτίδη, Πανάκη και το αυτογκόλ του Σταματιάδη ενώ τα γκολ της ΑΕΚ είχαν πετύχει οι Κανελλόπουλος, Παπαϊωάννου (2) και Νεστορίδης.

Η ευρύτερη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Ένωσης ωστόσο, ήρθε την σεζόν 1990-1991. Το 4-0 ήταν η βαρύτερη ήττα της ΑΕΚ, με τον Αποστολάκη να σκοράρει 2 φορές και τα άλλα δυο γκολ να έρχονται από τους Καλατζή και Βαζέχα. Όσο για τις νίκες της Ένωσης, το σημαντικό στατιστικό στοιχείο που προκύπτει είναι πως γίνονται πάντα στο… γκολ. Ο «δικέφαλος» δεν έχει καταφέρει να πάρει τη νίκη με περισσότερα από ένα γκολ διαφορά στην έδρα του Παναθηναϊκού…

Τα αθηναϊκά ντέρμπι στην έδρα του Παναθηναϊκού

Σεζόν

Αποτέλεσμα

Σκόρερ

1959-60

2-2

10′ Παπαεμμανουήλ, 66′ Μπενάρδος/4′, 71′ Δεμίρης

1960-61

3-2

30′, 49′ Παπαεμμανουήλ, 87′ Πανάκης/18′ Γκούβας, 55′ Σταματιάδης (ο αγώνας διακόπηκε στο 88′, και κατακυρώθηκε με 2-0 στον ΠΑΟ)

1961-62

4-1

25′, 39′, 84′ Χολέβας, 80′ Θεοφάνης/79′ Κρυστάλλης

1962-63

1-1

67′ Λινοξυλάκης/66′ Κρυστάλλης

1963-64

5-4

14′, 39′ Δομάζος, 45΄Σταματιάδης (α), 50′ Παναγιωτίδης, 58′ Πανάκης/2′ Κανελλόπουλος, 5′, 82΄Παπαϊωάννου, 37΄Νεστορίδης

1964-65

1-0

32′ Λουκανίδης

1965-66

2-3

10′ Λουκανίδης, 40′ Παπουτσάκης/4′, 67′ Κ. Νικολαϊδης, 20′ Παπαϊωάννου

1966-67

0-0

-

1967-68

1-1

13′ Δομάζος/41′ Παπαϊωάννου

1968-69

1-2

39′ Δημητρίου/21′ Κ. Νικολαϊδης, 64΄Σκευοφύλαξ

1969-70

0-1

45′ Πομώνης

1970-71

2-1

15′ Ελευθεράκης, 54΄Δομάζος/49′ Κ.Νικολαϊδης

1971-72

1-2

15′ Δομάζος/54′ Πομώνης, 77′ Κ.Νικολαϊδης

1972-73

3-1

10′, 45΄57΄Αντωνιάδης/63′ Δανδέλης

1973-74

1-0

90′ Ντεμέλο

1974-75

0-0

-

1975-76

2-2

26′ Ελευθεράκης, 55′ Μούικιτς/65′ Βάγκνερ, 80′ Τσανλάιτερ

1976-77

2-0

22′, 80′ Αντωνιάδης

1977-78

1-1

26′ Ασλανίδης/74′ Μαύρος

1978-79

2-2

6′ Αλβαρέζ, 23′ Ελευθεριάδης/26΄Μπάγεβιτς, 70′ Μαύρος

1979-80

1-0

56′ Υφαντίδης

1980-81

0-0

-

1981-82

3-0

2′, 41′, 63′ Γαλάκος

1982-83

1-2

25′ Θ.Δημόπουλος/30′, 51′ Βλάχος

1983-84

0-0

-

1984-85

3-2

5′ Αντωνίου, 75′ Σαραβάκος, 84′ Χαραλαμπίδης/ 32′, 38′ Σάντμπεργκ

1985-86

2-1

3′ Σαραβάκος, 56′ Αντωνίου/33΄Μπαλής

1986-87

1-1

89′ Μπατσινίλας/56΄Γεωργιάδης

1987-88

1-1

25′ Χ.Δημόπουλος/18΄Κούτουλας

1988-89

0-1

56′ Οκόνσκι

1989-90

0-0

-

1990-91

4-0

17′, 52′ Αποστολάκης, 34΄Καλατζής, 55΄Βαζέχα

1991-92

2-0

26′, 28′ Σαραβάκος

1992-93

1-1

34′ Μαυρίδης/83′ Αλεξανδρής

1993-94

1-2

17′ Βαζέχα/10′ Δημητριάδης, 46′ Αλεξανδρής

1994-95

3-0

12′ Καπουράνης, 14′ Βλάχος (α), 86′ Βαζέχα

1995-96

1-0

79′ Μπορέλι

1996-97

2-0

54′ Γ.Χ Γεωργιάδης, 59′ Βαζέχα

1-0

91′ Κόλα

2000-01

0-1

77′ Νικολαϊδης

2001-02

2-0

12΄Μπασινάς, 21΄Καραγκούνης

2002-03

2-1

33′ Λυμπερόπουλος, 71′ Μπασινάς/37′ Μαλαδένης

2003-04

2-1

18′ Μπασινάς, 68′ Σαπάνης/77′ Λυμπερόπουλος

2004-05

0-0

-

2005-06

1-0

53′ Μπίσκαν

2006-07

1-2

25’ Παπαδόπουλος/28’ Μαντούκα , 76’ Δέλλας

2007-08

2-1

6’ Σαλπιγγίδης, 34’ Μάντζιος/42’ Λυμπερόπουλος

2008-09

0-0

-

2009-10

1-1

27’Σαλπιγγίδης/9’ Σκόκο

2010-11

3-1

44' Κατσουράνης, 51' Βύντρα, 75' Σισέ/58' Σκόκο

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.