MotoGP Βαλένθια: Άλλη μία pole για τον Στόνερ

Οι Στόνερ Πεντρόζα και Σπις ξεκινούν από την πρώτη σειρά της εκκίνησης στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς των MotoGP.

Τίποτα δεν μπορεί να σταματήσει τον Κέισι Στόνερ (Repsol Honda Team) από το κυνήγι της pole position και οι κατατακτήριες δοκιμές στη Βαλένθια δεν αποτέλεσαν εξαίρεση. Από τη στιγμή που η πίστα στέγνωσε, ο Αυστραλός, δεν είχε κανένα πρόβλημα να γράψει τον ταχύτερο γύρο. Μάλιστα ανέβηκε στην πρώτη θέση στα πρώτα 20 λεπτά της περιόδου και έμεινε εκεί μέχρι το τέλος. Στην τελευταία του προσπάθεια χάρισε θέαμα με πλαγιολισθήσεις ιδιαίτερα στην τελευταία στροφή. Αυτή είναι η 12η pole position του πρωταθλητή της Repsol Honda για το 2011.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο Ντάνι Πεντρόζα (Repsol Honda Team), ο οποίος δεν κατάφερε να «πιάσει» το ρυθμό του συναθλητή του. Ο Ισπανός μπορεί να έκανε την καλύτερη δυνατή δουλειά όταν η πίστα δεν είχε πρόσφυση αλλά τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν η 2η  θέση.

Μια εργοστασιακή Yamaha με ένα γενναίο Μπεν Σπις πάνω της έκλεισε την πρώτη σειρά του grid. Ο «Έλμπόουζ» ξεπέρασε γρήγορα την χθεσινή του πτώση και βγήκε αποφασισμένος στην πίστα στις κατατακτήριες. Ήταν γρήγορος και στο τέλος κατάφερε με το μαλακό ελαστικό της Bridgestone να ανέβει στην 3η θέση της κατάταξης.

Η πρώτη Ducati στο grid και 4η στην εκκίνηση ήταν εκείνη του Ράντι Ντε Πουνιέ (Pramac Racing). Ο Γάλλος ήταν εξαιρετικός όλο το τριήμερο και η καλή δουλειά απέδωσε καρπούς στις κατατακτήριες.

Πέμπτη θέση για την εργοστασιακή Suzuki και τον Αλβάρο Μπαουτίστα ενώ τη δεύτερη σειρά του grid συμπλήρωσε ο Βαλεντίνο Ρόσι (Ducati Team). Ο Ιταλός ήταν μεθοδικός, και κατάφερε γύρο με το γύρο να βελτιώsει τους χρόνους του.

Για να έχετε πλήρη πρόσβαση στις κυριότερες ειδήσεις της ημέρας και μέσα από τη σελίδα σας στο Facebook, κάντε LIKE στο Onsports πατώντας ΕΔΩ.

Φωτογραφίες: motoGP.com

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ